Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop StarDance 2019 Karel Gott (zpěvák) Počasí

Nejnovější kauzy

Vláda proti veřejnosti: Většina Čechů chce LETNÍ ČAS, stát by radši ten ZIMNÍ!

+ Další fotografie
Střídání času
Zrušení střídání času tento týden posvětili poslanci Evropského parlamentu, na každém státu zvlášť ale zůstane, který z časů si ponechá. Češi by rádi zůstali celoročně u letního, což vyplynulo i z ankety mezi čtenáři eXtra.cz. Premiér Andrej Babiš (64) už v minulosti ale uvedl, že se vláda přiklání k zachování zimního času, jenž odpovídá tomu astronomickému.

Odborníci se shodují, že zrušení střídání času nebude mít výrazný vliv na zdraví. Poslanci Evropského parlamentu dali návrhu tento týden zelenou a teď bude na členských státech Evropské unie, jak se k tomu postaví.

Každá země má na výběr, jak se k věčné při o střídání času postaví. Někdo ho nenávidí, další patří mezi zastánce, někomu je to úplně jedno. Většina Čechů by si nicméně přála, abychom se celoročně řídili pouze podle letního času.

Kromě minulých výzkumů to vyplynulo i z ankety mezi čtenáři eXtra.cz na Facebooku. Zhruba 60 procent hlasujících chce používat letní čas, 20 procent by se přiklánělo k tomu zimnímu. Zbylých 20 procent je toho názoru, že čas by se měl střídat i nadále.

„Letní je nejlepší, je déle vidět, přece nebudeme mít ve stejnou dobu tmu v červenci jako v prosinci,“ shrnuje za všechny zastánce letního času Ondřej.

Opačně než většina Čechů to však vidí vláda Andreje Babiše (64). Ten se už v říjnu minulého roku nechal slyšet, že většina členů jeho kabinetu se kloní k zachování zimního času. Stejně to vidí i experti, hlavním argumentem pak je, že odpovídá tomu astronomickému. Zároveň to ale znamená, že se během letních měsíců nezačne stmívat až po deváté, ale už v osm večer.

Nejrozumnějším řešením se jeví vyhlášení referenda, v němž by se Češi vyslovili definitivně. Jak se k tomu český stát postaví, ukáží až následující měsíce.

Mohlo by vás zajímat

Další články