Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Utýraný Mareček z Loun

Nejnovější kauzy

Vláda prosadila zvýšení životního minima, vzroste na 3 860 korun

POLITIKA
Vláda rozhodla o zvýšení životního i existenčního minima. Nová výše životního minima bude 3 860 korun, existenčního minima 2 490 korun. Média o tom informoval po jednání vlády předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček. Změna bude platná od dubna.

Hamáček si navýšení pochvaloval. „Jsem rád, že jsme došli ke shodě,“ uvedl Hamáček s tím, že životní minimum se zvýší o 13,2 procenta. Dosavadní výše životního minima u dospělého člověka čítala 3 410 korun. Zvýšení je tedy o 450 korun na 3 860 korun. U dětí a dospělých v rodině, jejichž částky životního minima se pohybují od 1 740 do 3 140 korun minimum vzroste do 230 do 410 korun. Existenční minimum dosud činilo 2 200 korun, nově to bude o 290 korun víc.

Naposledy se životní minimum zvýšilo v lednu 2012, a to o devět procent. Ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD usilovala o zvýšení životního minima už od loňska, pak od letošního ledna. Její plány se jí ale nepodařilo prosadit. Důvodem bylo, že ministryně financí Alena Schillerová (ANO) je podmiňovala navýšení revizí dávek. Těsně před vánočními svátky předložila Maláčová novely se změnami dávek a zpřísněním vyplácení peněz od státu, které by měly platit od roku 2021 či od roku 2022.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají nárok na pomoc od státu.

Související články

Další články