Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Vláda proplatí půlku nájemného. Na hranicích budou namátkové kontroly

Vláda proplatí půlku nájemného. Na hranicích budou namátkové kontroly
Zdroj: archiv Adam Vojtěch
+ Dalších 6 fotografií
Jednání vlády
V pondělí odpoledne krátce před šestou hodinou začala tisková konference po jednání vlády. Bylo schváleno, že stát proplatí polovinu nájemného za určitých podmínek, Adam Vojtěch promluvil o další úpravě nošení roušek a o cestování. Do 8. 6. budou na hranicích namátkové kontroly a lidé mohou vycestovat pouze tehdy, pokud je jejich test na koronavirus negativní. Bude sestaven i seznam rizikových a nerizikových zemí.

Karel Havlíček v pondělí odpoledne na tiskovce uvedl, že stát je připraven postupně uvolňovat 150 miliard korun do záruk za firemní úvěry. OSVČ a podniky do 250 zaměstnanců tak získají záruku 90 % a firmy od 250 do 500 zaměstnanců mohou využít garanci až 80 %. Podpoří tím podnikatele postižené pandemií.

Vláda také schválila, že stát proplatí polovinu nájemného, pokud ho pronajímatel sníží o 30 % a nájemce doplatí pětinu. Podpora do maximální výše 10 milionů korun se bude vztahovat na duben, květen a také červen.

Kompenzace pro nemocnice

Adam Vojtěch dnes na tiskové konferenci uvedl, že v současné době si Česko vede opravdu dobře a už několik dní po sobě je nízký nárůst nakažených koronavirem Chce v systému úhrad kompenzovat náklady nemocnic a zdravotnických zařízení spojené s pandemií koronaviru, jedná se o asi miliardu korun. Tento návrh má příští týden projít Poslaneckou sněmovnou.

Úprava nošení roušek

S příštím rozvolněním opatření, tedy od 25. května, přijde otevření vnitřních prostor restaurací a hospod, tetovacích studií a na akcích se bude moci vyskytnout až 300 lidí. Roušky by se měly nosit až do příští rozvolňovací vlny, poté už jen v uzavřených prostorách a v hromadné dopravě.

Od 19. května bude v kancelářích možné nenosit roušku. Pokud tedy od sebe budou lidé alespoň 1,5 metru. V zaměstnáních, kde je pracovní prostředí zatížené vysokým teplem, také nebude muset zaměstnanec nosit roušku. Vláda také schválila, že Chytrá karanténa bude spadat pod ministerstvo zdravotnictví.

Cestování a kontroly na hranicích

Od příštího týdne by se měl zavést na hranicích režim namátkových kontrol. Vycestovat z Česka mohou však pouze ti, kteří mají negativní test na koronavirus. Lidé, kteří vycestují do rizikových zemí, musí po cestě zpět podstoupit test nebo předložit negativní test na koronavirus. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by ale chtěl, aby se od 8. června mohlo přes hranice cestovat úplně volně, bez testu, pokud to bude z nerizikových zemí, mezi které nyní patří Rakousko, Slovensko a Chorvatsko.

O rizikových zemích se dále rozhodne podle jejich koronavirové situace. "Pokud se u nich stav zlepší, můžeme o tom začít jednat," uvedl Vojtěch.

Bude navíc sestaven seznam, které země rizikové jsou a které nikoliv. O otevření hranic bude se svými kolegy v úterý jednat i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten, mimo jiné usiluje o to, aby do poloviny června mohly být otevřené hranice se všemi sousedními státy.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy