Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vláda schválila covidový zákon: Vojtěch dostal více pravomocí, může zavírat obchody

Vláda schválila covidový zákon: Vojtěch dostal více pravomocí, může zavírat obchody
Zdroj: reprofoto
+ Dalších 5 fotografií
Koronavirus
Ve čtvrtek vláda schválila nový speciální zákon, který navrhl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zákon by měl v zemi po skončení nouzového stavu udržet mimořádná opatření, jež byla zavedena, aby se co nejvíce zamezilo šíření viru. Krom toho čeká Česko v pondělí 11. května další vlna rozvolňování. Co všechno se otevře?

Vláda odsouhlasila návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha Nový speciální zákon má umožnit, aby v zemi mohla i po skončení nouzového stavu platit mimořádná opatření, která vláda zavedla za účelem eliminování šíření nového typu koronaviru

Zákon rozšiřuje pravomoci ministra zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch tak bude moci například rozhodnout o omezení hromadných akcí, uzavření kin, divadel, obchodních center, bazénů či kadeřnictví.. "Vláda ho schválila jednomyslně, není žádný spor," uvedl Vojtěch při tiskové konferenci. "Dočasným covidovým zákonem chceme do konce roku zajistit dostatečnou akceschopnost státu v průběhu této pandemie a mezitím připravit dlouhodobou komplexní úpravu. Mimořádná opatření podle tohoto zákona bude schvalovat vláda," sdělil ministr zdravotnictví pro portál iDNES.cz.

Pokud nebude zákon schválen Sněmovnou, Babiš připouští, že by mohlo dojít k dalšímu prodloužení nouzové stavu. "Pokud nám Sněmovna nevyhoví z hlediska toho zákona, tak asi budeme muset požádat ještě o ten týden," uvedl premiér Andrej Babiš.

Finanční bonusy

Vláda zároveň schválila, že pracovníci záchranných a sociálních služeb dostanou mimořádné finanční odměny jako vděk za nasazení v koronavirové krizi. Odměny poputují zdravotníkům, kteří pečují o pacienty s koronavirem ve státních nemocnicích.

Finanční odměny dostanou i zaměstnanci v sociálních službách. Ti, kteří se v době krize starali o seniory a zdravotně postižené lidi, mohou dostat mimořádné bonusy až ve výši 40 tisíc korun za měsíc. Desetitisícové odměny ovšem dostanou i zaměstnanci zařízení, kam se nákaza nedostala.

Rozvolnění k 11. květnu

Další vlna rozvolňování čeká Českou republiku od pondělí 11. května. Podle ministerstva zdravotnictví bude možné otevřít všechny provozovny v nákupních centrech nad 5 000 m2, stravovací zařízení v nákupních centrech však budou muset zůstat zavřená společně s dětskými koutky. Dále budou otevírat provozovny nad 2 500 m2, v nichž nebyl zakázán provoz. Mimo jiné se otevřou muzea, galerie a další podobná zařízení.

Budou povoleny také stravovací služby s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních zahrádek. Lidé si nově budou moci zajít do holičství, kadeřnictví, na manikúru, pedikúru, masáže, budou moci využívat kosmetické služby.

Účast do 100 osob

Od pondělí 11. května bude dále povolena řada událostí s účastí do sto osob. Budou se tedy moci pořádat divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, jako jsou třeba výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, cirkusy, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, oslavy, a to jak veřejné, tak soukromé.

S účastí nepřesahující sto osob se budou moci také konat svatby, bohoslužby či organizovaný trénink profesionálních i amatérských sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti.

Školy

Nové pravidla budou platit i pro studenty a školy. Bude možnost přípravy žáků a studentů SŠ, konzervatoří a VOŠ ve školách na závěrečné/maturitní zkoušky a absolutoria. Ovšem žáci nebo studenti musí tvořit skupiny nejvýše 15 žáků.

Krom toho bude možnost přípravy žáků 9. ročníku základní školy na přijímací zkoušky na střední školu, přičemž docházka není pro tyto žáky povinná a tito žáci musí tvořit skupiny nejvýše 15 žáků.

Co dalšího se od 11. května povoluje, se podívejte do fotogalerie.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy