Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Vláda probírala další opatření kvůli koraviru: OSVČ dostanou 25 tisíc. Co dalšího schválila?

Zdroj: reprofoto ČT24
+ Další 2 fotografie
V úterý probíhalo jednání vlády, kde se projednávala další opatření kvůli koronaviru. Na tiskové konferenci pak bylo oznámeno, že živnostníci dostanou jednorázový příspěvek 25 tisíc korun. Co dalšího vláda schválila?

V úterý se znovu sešla vláda, aby probrala další opatření spojené s koronavirem. Co vláda nově schválila?

OSVČ dostanou 25 tisíc

Vláda schválila jednorázový příspěvek až 25 tisíc korun pro OSVČ a živnostníky. Musejí však prokázat, že jim tržby či příjmy spadly v posledních měsících nejméně o desetinu a dopadla na ně opatření proti koronaviru. Původně se zamýšlelo, že živnostníci dostanou měsíčně 15 tisíc korun.

"Nárok na tuto podporu mají i lidé, kteří podnikají na vedlejší činnost, například invalidní důchodci, starobní důchodci, rodičové na mateřské nebo pobírající rodičovský příspěvek či příspěvek na péči o jinou osobu a vedle toho ještě podnikají," upřesnila ministryně financí Alena Schillerová Kompletní pravidla jsou k nalezení na webu ministerstva.

Program Antivirus

Vláda dále schválila spuštění programu Antivirus. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová představila program Antivirus, který má firmám pomoci překonat období krize tak, aby nemusely propouštěť zaměstnance.

"Varianta A počítá s pokrytím až 80 procent mzdy z maximální superhrubé mzdy 39 tisíc korun, varianta B počítá s 60 procenty při maximální superhrubé mzdě 29 tisíc korun," vysvětlila Maláčová s tím, že pomoc se může týkat až 280 tisíc firem. Za březen podle ní budou náklady zhruba 11 miliard korun, v dubnu dvojnásobné.

Třetí varianta počítá s kompenzacemi pro firmy, které i při epidemii fungují, ale hlásí pokles produkce, doplnil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Insolvence a exekuce

V úterý vláda také schválila zákon, který by měl firmy chránit před insolvencemi. Dále kývla na zastavení exekucí, v nichž se v uplynulých třech letech nepodařilo nic vymoct.

Návrh Schillerové

Ministryně financí Schillerová chce nejpozději ve středu předložit návrh na úplné odpuštění splátek úvěrů a hypoték na půl roku pro všechny.

Související články

Další články