Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Vláda přežila noční hlasování o důvěře. Příští dny ale budou pro Babiše náročné

Zdroj: Facebook
+ Další 2 fotografie
Politika
Dlouho se radili a dlouho nevěděli, zda vládu podpořit, nebo shodit. Nakonec se poslanci ČSSD dohodli, že vládě dají ještě šanci. Vláda tak noční hlasování o důvěře přežila. Příští dny ale budou pro premiéra Andreje Babiše náročné.

Vláda Adreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85 poslanců ANO a ČSSD, dvanáct komunistů se zdrželo hlasování, osmnáct zákonodárců bylo omluveno. Jednání bylo velmi dramatické. Dlouho se nevědělo, zda se ČSSD nakonec nepřidá k těm, co vládu odpískají. Nakonec Jan Hamáček a jeho lidé ale dali vládě šanci.

ČSSD pořád věří, že prezident Zeman (74) schválí výměnu ministra kultury. Pokud tak Zeman neučiní, chce ČSSD z vlády odejít. Jan Hamáček nyní pojede za Zemanem na Vysočinu, kde prezident tráví dovolenou. Hamáček bude prezidenta přemlouvat, aby jmenoval ministrem kultury Michala Šmardu. Hamáček chce změnu do konce června. Ústava ale neříká, v jakém časovém horizontu má být ministr vyměněn.

Andrej Babiš (64) označil hlasování o důvěře za destabilizaci České republiky. "Beru to jako pokus o destabilizaci naší země," řekl v debatě poslanců před hlasováním o nedůvěře.

Pokud by Zeman odmítl Staňka odvolat a Michala Šmardu jmenovat novým ministrem kultury, členové vlády za ČSSD by mohli podat demisi. Otázkou je, zda se k tomu ČSSD odhodlá. Její preference jsou velmi slabé a strana je již několik měsíců nad propastí.

Podle politologů je velkou otázkou, co by přinesly předčasné volby. Hnutí ANO by je zřejmě vyhrálo. Ale našla by se strana, která by pak s ANO utvořila koalici? Mohl by se Babiš opřít o SPD nebo o komunisty? Politické léto bude horké.

Související články

Další články