Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Vláda představila koronavirové změny: Vyšší ošetřovné, vlakem do zahraničí od 11. května

Vláda představila koronavirové změny: Vyšší ošetřovné, vlakem do zahraničí od 11. května
Zdroj: reprofoto ČT24
+ Dalších 6 fotografií
koronavirus
Vláda od 11. května povolí mezinárodní dopravu osob, za hranice tak opět vyjedou autobusy i vlaky. Kabinet premiéra Andreje Babiše (za ANO) se shodl i na odkladu povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku. Jednání o novele zákona o ochranně veřejného zdraví, která by posílila pravomoci ministerstva zdravotnictví, ale vláda v pondělí přerušila. Také o dotování nájmu postiženým podnikatelům bude jednat později. K dalším koronavirovým změnám se vláda vyjádřila večer na tiskové konferenci.

Ministři v pondělí přerušili jednání o novele zákona o ochraně veřejného zdraví. Další postup do čtvrtka připraví resort vicepremiéra Jana Hamáčka (za ČSSD). "Projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví bylo na vládě přerušeno, ministerstvo vnitra připraví do čtvrtka návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR," uvedl Hamáček na Twitteru.

O dalších změnách v boji s koronavirem promluvili členové vlády na tiskové konferenci.

"Ten, kdo novelu četl, tak musí uznat, že skutečně tento návrh byl zcela démonizován v posledních dnech. Jeho odsuzování dopředu nebylo úplně férové. Ten návrh v žádném případě nevybočuje z rámce z hlediska kompetencí ministerstva zdravotnictví. Spíše šlo o precizování těch kompetencí. V tomto směru si nemyslí, že na tom je cokoliv špatně," podotkl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO). "Ministerstvo vnitra vypracuje ve spolupráci s námi alternativní návrh," dodal.

Vlakem už i do zahraničí

Ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi (nestr. za ANO) se podařilo prosadit obnovení mezinárodních vlakových a autobusových spojů. "Pro překročení hranice tak bude možné využívat také autobusy nebo vlaky, které dopravci vypraví," řekl Havlíček. "Očekáváme, že v příštích dnech zprovozníme i většinu letišť," prohlásil vicepremiér.

Babišův kabinet se také dohodl na přerušení povinnosti evidovat tržby elektronicky. EET zůstane přerušeno do konce roku. Prošel také návrh zvýšení ošetřovného ze 424 na 500 korun za den pro živnostníky. Rozšiřuje se také projekt Pětadvacítka, nově o podporu budou moct žádat i malé firmy s ručením omezeným.

Další pomoc podnikatelům

"Rozšíření Pětadvacítky pro malé s.r.o. posvětila vláda a míří do Poslanecké sněmovny. Žádat budou moci společníci v jedno či dvoučlenných s.r.o., anebo vícečlenných, jde-li o rodinné firmy. Podpora bude ve výši 500 Kč denně od 12.3. do 8.6., tedy max. 44 500 Kč," uvedla šéfka resortu financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) s tím, že na tuto podporu nedosáhnou lidé, kteří už se do programu Pětadvacítka zapojili v minulosti.

Vláda už ráno představila projekt vývoje vakcíny proti nemoci covid-19. Spolupracuje na něm se Státním zdravotním ústavem, Ústavem hematologie a krevní transfúze a Institutem klinické a experimentální medicíny.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy