Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Velké festivaly nebudou až do října, rozhodla vláda. Od 11. května otevřou divadla a kina

Velké festivaly nebudou až do října, rozhodla vláda. Od 11. května otevřou divadla a kina
Zdroj: Pixabay
+ Další fotografie
Nouzový stav
Vláda ve čtvrtek schválila prodloužení nouzového stavu do 17. května, jak bylo povoleno Sněmovnou. Zároveň vláda schválila výjimky pro nošení roušek na veřejnosti a kabinet se také například dohodl na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Od 11. května se budou moci konat kulturní akce do 100 osob, naopak větší festivaly byly až do do konce října zakázány.

Poslanecká sněmovna v úterý povolila prodloužení nouzového stavu do 17. května. Původně měl nouzový stav skončit už 30. dubna. Vláda chtěla nouzový stav prodloužit až do 25. května, s čímž ovšem Sněmovna nesouhlasila a rozhodla o prodloužení o sedmnáct dnů.

Premiér Andrej Babiš (65) dnes pro ČTK potvrdil, že vláda potvrdila prodloužení nouzového stavu do 17. května. Krom toho se dnes ve vládě jednalo o výjimkách nošení roušek na veřejnosti.

Výjimky pro nošení roušek

Doteď platila výjimka nošení roušek pro děti do dvou let, autisty nebo členy jedné domácnosti. Po dnešní jednání vlády se výjimka dotkla dalších skupin osob. Roušky od 1. května mohou v mateřských školách a v dětských skupinách odložit děti až do sedmi let.

K autistickým osobám, které měly také výjimku pro nošení roušek, se rovněž od 1. května přidají lidé s poruchou intelektu, kognitivní poruchou či alterací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti nebo duševní stav neumožňují dodržování nošení roušek.

Dále se mohou bez roušek pohybovat herci, tanečníci či hudebníci při provádění autorského díla a osoby účinkující při tvorbě a výrobě audiovizuálního díla nebo pořadu. Nově výjimka nošení ochrany úst a nosu platí pro televizní či rozhlasové moderátory a redaktory, jsou-li ve studiu a bez hostů.

Pro ostatní platí, že roušky budou muset nosit minimálně do konce června, potom by se mohlo jejich nošení omezit.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vláda ve čtvrtek také rozhodla o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty u hypoték budou nadále možné u všech smluv uzavřených do konce roku 2021. Podle Aleny Schillerové by novela měla mít zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo již zaplatil, budou mu peníze vráceny.

Některé ročníky se vrátí do škol

Podle výsledků jednání vlády se budou moci od 11. května vrátit deváťáci do škol kvůli přípravě na přijímací zkoušky. Bude se jednat o dobrovolnou formu ve skupinách do 15 osob. Na vysoké školy se budou také od 11. května moct vrátit studenti všech ročníků ve skupinách do 15 osob. Omezení počtu se nebude vztahovat na praktickou výuku.

Festivaly nebudou, akce do 100 osob už brzy

Velké kulturní akce, hlavně hudební festivaly s tisíci účastníky se letos až do konce října v ČR kvůli koronaviru konat nebudou. Na tiskové konferenci to uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek. Dohodl se na tom s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Zároveň ale vláda rozhodla o tom, že se od 11. května budou moci konat společenské, sportovní a kulturní akce s účastí do 100 osob. Týká se to provozu kin, divadel, koncertních síní či cirkusů, ale i svateb.

Zvýšení příspěvku

Vláda zároveň jednala o jednorázovém příspěvku 500 korun denně i pro malé firmy s ručením omezeným do tří zaměstnanců. Dále jednala o mimořádných dotacích pro poskytovatele sociálních služeb. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová by pro zaměstnance v sociálních službách chtěla příspěvek od 15 do 45 tisíc korun za měsíc. O těchto tématech bude vláda jednat ještě příští týden.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy