Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Vláda otočila: Jak to bude s preventivními testy na covid

Zdroj: Profimedia
koronavirus

Preventivní testy na covid-19 budou od září i nadále zdarma pro všechny, rozhodla v pondělí vláda. Novinářům to po jednání řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Původně měly být zpoplatněny pro lidi nad 18 let. Výjimku měli mít lidé, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a ti, kteří začali s očkováním proti covidu, ale zatím jej nemají dokončené. Důvodem změny je podle Vojtěcha nepříznivý vývoj epidemie v některých evropských zemích.

Vláda nakonec změnila svůj plán proplácet testy na koronavirus pouze osobám mladším 18 let. Na pondělním jednání rozhodla, že je bude nadále proplácet všem občanům. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je důvodem nepříznivý vývoj epidemie v některých evropských zemích. Německý Institut Roberta Kocha v pátek uvedl, že v této zemi začala čtvrtá vlna covidové epidemie.

Vojtěch řekl, že vláda rozhodla odložit rozhodnutí o zrušení úhrady preventivních testů na covid-19, které plánovala od 1. září. Zrušení úhrady mělo být podle ministra motivací k tomu, aby se lidé nechali proti nemoci očkovat. Není možné ale ignorovat situaci v Evropě, bylo by rizikem, pokud by poklesly testovací kapacity, konstatoval.

Podle rozhodnutí z minulého týdne měly být testy zdarma pro děti do 18 let, dále pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a pro ty, kteří začali s očkováním proti covidu, ale zatím jej nemají dokončené.

Nyní mají z veřejného zdravotního pojištění lidé hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Povinné testování ve firmách už nebude

Vojtěch také řekl, že vláda zatím nepředpokládá, že by se obnovilo povinné pravidelné testování ve firmách, které bylo na jaře. Smysl by podle ministra mělo tehdy, pokud by takzvané incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel, bylo nad hodnotou 75. Nyní se třetí den po sobě drží pod hodnotou 12. Situace je ale podle Vojtěcha dynamická a na konci září může být jiná.

Související články

Další články