Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Vláda o bytech: Nájemník postižený virem může nájem splatit až v květnu 2021

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Opatření
Vláda se dohodla na návrhu, který zcela změní dosavadní vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem. Ještě jej musí schválit Sněmovna a Senát. Pokud jste v nájmu a nemohli byste jej v současné koronavirové situaci platit, pronajímatel vás nesmí vyhodit. Nájem můžete odložit a splatit jej až v květnu roku 2021. Toto téma se probíralo na středeční tiskové konferenci. Upozornil na to web iDnes.

Návrh pro firmy

Ministr Karel Havlíček mluvil o úlevách pro podnikatele už dříve. Původně navrhoval 6 měsíců odkladu nájemného, ale vláda se nakonec rozhodla, že toto umožní jen do 30. června. Týká se to všech firem, které nemohou kvůli současné situaci fungovat. Jde především o obchody či prodejny nabízející nejrůznější služby.

„Dáváme odklad do 30. června, s platností od 12. března. Pokud se situace nezlepší, může se to prodloužit o další tři měsíce,“ uvedl ministr na středeční tiskové konferenci a dodal, že ochranná doba poběží do dvou let, tedy konce března 2022. V té době musí nájemce zaplatit odložené nájmy.

Návrh pro malé pronajímatele

Dalším řešeným bodem na tiskové konferenci bylo, že pronajímatel nebude moci vypovědět z bytu ty, kteří neplatí nájem kvůli koronaviru. „Návrh předpokládá například omezení možnosti výpovědí nájmů, pokud lidé nebudou moci nájem uhradit,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Dodala, že se návrh týká i odložení splatnosti úvěru Státního fondu rozvoje bydlení a i některých dalších poplatků, které souvisí s bydlením. Pokud bude návrh podpořen Sněmovnou i Senátem, nemohl by pronajímatel dát nájemci výpověď jen proto, že je v prodlení s platbou nájemného.

Pohledávky se do roka musí vyrovnat

Prodlení by však muselo vzniknout v současné situaci a převážně kvůli mimořádným opatřením, které způsobily, že nájemce platit nemůže. Pohledávky pak bude nutné vyrovnat do května příštího roku. Ministerstvo zároveň pronajímatelům prodloužilo lhůtu pro doručení vyúčtování služeb a energií uživatelům bytů a nebytových prostor. Upozornil na to web iDnes.

Související články

Další články