Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vláda Mikuláše nezařízne. Pohádková trojice však musí dodržovat pravidla

Vláda Mikuláše nezařízne. Pohádková trojice však musí dodržovat pravidla
Zdroj: Profimedia.cz
Koronavirus
Kvůli koronaviru jsme už letos přišli o Velikonoce, Mikuláše nám ale epidemie nevezme. Ministr zdravotnictví Jan Blatný potvrdil, že i letos tradice zůstane. Pro Mikuláše, anděla a čerta ale stanovil jasné podmínky.

Ještě před měsícem bylo nemyslitelné, aby mohl chodit Mikuláš od jednoho domu k druhému. Díky tomu, že se daří krotit druhou vlnu zákeřného koronaviru, to ale možné je. Česko se aktuálně nachází ve třetím stupni na systému PES, což znamená, že Mikuláš má zelenou. Některým nařízením se ale i tak nevyhne.

„Ti, kteří se za Mikuláše či čerta přestrojí, se budou muset chovat jako ostatní pozemské bytosti,“ řekl ministr Jan Blatný. Mikuláš, anděl i čert tak budou muset mít roušky a dodržovat dvoumetrové rozestupy. Navíc se ve vnitřních prostorech může sejít maximálně deset lidí.

Sladkosti budou předávat v rukavičkách

Ani to ale některé mikulášské skupiny neodradí a mají v plánu vyrazit mezi děti. „U nás půjdou dvě party v časovém rozmezí mezi pátou a sedmou večerní. Mikuláš bude mít roušku, ke třem čertům se nikdo nepřiblíží, leda na délku vidlí,“ řekla pro deník Právo Jana Česáková Hyklová, která organizuje Mikuláše v pražské Vinoři.

Zároveň ale nikdo nebude chodit do domů a celá mikulášská skupina zůstane venku, aby se minimalizovalo riziko nákazy. „Musí být jen venku na ulici, nikdo nepůjde za plot. Sladkosti za básničky budou dětem podávat v rukavičkách,“ upřesnila Česáková.

Děti se sejdou venku

Pro jiný formát se pak rozhodl Martin Tománek z Prahy 7 se svou mikulášskou partou. Ten letos opustí tradiční obcházení domácnosti, ale chce se s rodinami a dětmi sejít na veřejně přístupném místě. Pro tyto účely pak zvolil pražskou Stromovku.

„Mikuláš, čerti a anděl budou stát před Šlechtovou restaurací, všichni, kdo budou chtít přijít, se tam mohou rozptýlit. Všechny magické postavy budou mít roušky,“ informoval Právo Tománek. Ten o celé akci informoval veřejnost na sociálních sítích. Děti se tak letos nemusí bát, že by kvůli pandemii přišli o oblíbenou návštěvu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy