Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vláda chce vyhlašovat stav nebezpečí: Měla by tak možnost omezit práva lidí

Vláda chce vyhlašovat stav nebezpečí: Měla by tak možnost omezit práva lidí
Zdroj: archiv CNN Prima News
+ Další fotografie
Stav nebezpečí
Krom nouzového stavu chce vláda mít možnost vyhlašovat i stav nebezpečí. V pondělí dopoledne o tom informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci, kde hlavním tématem byly změny v ústavním zákoně o bezpečnosti České republiky.

Ministerstvo vnitra v čele s Janem Hamáčkem v pondělí během tiskové konference představilo novelu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky. Vláda chce mít možnost vyhlašovat krom nouzového stavu i stav nebezpečí. Změna by vládě umožnila, aby mohla pružněji reagovat v době krize či při jiných neočekávaných situacích.

Stav nebezpečí

V České republice je aktuálně možné vyhlásit čtyři krizové stavy. Stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav. Vláda však nyní nemá možnost vyhlásit stav nebezpečí, k tomu mají totiž kompetence jen hejtmani a pražský primátor. "Nejnižší stupeň nemůže dnes vyhlásit vláda, navrhujeme proto zakotvit ho ústavním zákonem, aby to bylo možné. Jde spíše o snahu nejít s kanonem na vrabce," řekl Hamáček při konferenci.

Podle Hamáčka je to řešení, které má překlenout situaci mezi nouzovým a normálním stavem tak, aby změny byly postupné. "Ve stavu nebezpečí bude podle návrhu možné omezit na nezbytně dlouhou dobu vlastnická práva, právo na podnikání, svobodu pohybu a pobytu, právo na pokojné shromažďování a právo na nedotknutelnost osoby a obydlí. Nebude možné omezit právo na stávku," vysvětlil Hamáček.

"Je třeba si přiznat, že náš právní řád na takto rozsáhlou epidemii nepamatoval. Měnit pouze obyčejný zákon, jako je zákon o ochraně veřejného zdraví, je z našeho pohledu nedostatečné a do budoucna by to státu neumožnilo efektivně čelit pandemickým krizím, jako je ta současná," dovysvětlil ministr vnitra.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy