Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vláda chce snížit daň z příjmu: Podívejte se do přehledu, o kolik si zaměstnanec polepší

Vláda chce snížit daň z příjmu: Podívejte se do přehledu, o kolik si zaměstnanec polepší
Zdroj:
+ Další fotografie
zaměstnanci
Zaměstnancům se blýská na lepší časy. Premiér Andrej Babiš (65) přišel v sobotu s velkým překvapením, když promluvil o výrazném snížení daní tím, že zruší superhrubou mzdu. Na tento počin se těší většina zaměstnanců už několik let. Pozitivně se k tomu staví i zbytek vlády a opozice.

"Zrušíme superhrubou mzdu, to určitě všichni uvidíte na výplatách. Myslím, že je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců. Bylo by dobré se vrátit na těch 15 procent, co slibovala ODS a potom nesplnila. Bylo by to významné pro lidi, viděli by, že nemají důvod se bát budoucnosti," prozradil premiér Andrej Babiš ve videu na Facebooku.

Má to logiku, míní Schillerová

Přišel s plánem mnohem výraznějšího snížení daní, než měla koaliční vláda ve svém programovém prohlášení. V současné době se odvádí 15% daň z hrubé mzdy, která je navýšená o odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění. Efektivní zdanění lehce přesahuje 20 procent.

Kdyby se mluvilo o sazbě 19 procent z hrubé mzdy, jak stálo v programovém prohlášení, většina zaměstnanců by si přilepšila jen o několik stovek korun, takto by se ale jednalo už o významné snížení. Podle Schillerové tento krok dává logiku.

Souhlasí i opoziční ODS

Návrhy se líbí i v ČSSD a ODS. "Pomáhá se pouze živnostníkům, já bych ráda, aby vláda pomáhala také zaměstnancům. Máme dohodu, že během pár týdnů paní ministryně (Schillerová) navrhne zrušení superhrubé mzdy," uvedla pro Českou televizi ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Zbyněk Stanjura z ODS sice nebyl nadšený tím, že jim premiér s návrhem vypálil rybník, jak se říká, ale návrh podpoří. "Pět let odmítal Andrej Babiš náš návrh na razantní snížení daní pro zaměstnance. Jak je jeho zvykem, nápad ukradl a dnes ho prezentoval jako svůj. Nevadí, důležitý je výsledek, tak snad si to zase nerozmyslí," vysvětlil. Návrh má ve Sněmovně velkou šanci.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy