Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vláda chce pomoci zavřeným provozovnám: Uhradí za ně třetinu nájemného

Karel Havlíček představil nový harmonogram uvolňování omezení.
Zdroj: čt24.cz
+ Další 2 fotografie
Pomoc od státu
Pandemie koronaviru je stále nejaktuálnějším tématem a miliony lidí kvůli ní nemohou pracovat a fungovat tak, jak byli zvyklí. Mnozí z nich nemohou ani platit nájmy. Výjimkou nejsou ani desetitisíce českých podnikatelů, kteří museli zavřít kvůli opatřením, která nařídila vláda. Dočkají se však obrovské pomoci od státu, protože ten se jim chystá uhradit minimálně třetinu nájemného.

Mnozí podnikatelé nemohou pracovat ani po rozvolnění některých opatření, ale nájmy musí stále platit. Stát rozdělil platbu na třetiny, kdy jednu dá pronajímatel, druhou nájemník a tu třetí stát. Takto to podal premiér Andrej Babiš pro iDnes.cz a doufá, že tím pomůže těm podnikatelům, kteří jsou v nájmu.

Nájem na třetiny

"Chceme to dobře dotáhnout v příštím týdnu," uvedl ministr a vicepremiér Karel Havlíček pro iDnes. Pokud by tuto možnost pomoci nestihla vláda schválit další týden, nejpozději to proběhne 11. května. To je další den, kdy se rozvolní několik dalších opatření - otevřou se obchodní centra a konečně se lidé dočkají restaurací a popíjení na zahrádkách hospod.

"Logika by měla být taková, že stát přispěje na nájemné, když se dohodne nájemce s pronajímatelem na slevě nájemného. Odstavili jsme část podnikatelů od provozu a měli tím pádem zavřeno. Na ty by se to vztahovalo," vysvětlil přesněji Havlíček a Babiš jej doplnil, že pomohou firmám právě zaplacením jedné třetiny. "Děláme maximum, abychom firmám pomohli," doplnil premiér.

Kurzarbeit a odložení sociálního pojištění

"Budeme prodlužovat kurzarbeit. Přijdeme s návrhem odložení plateb sociálního pojištění, kdo si to bude přát," představil premiér Babiš svůj plán, který už v týdnu přednesl prezidentovi Zemanovi, když jej navštívil v Lánech. Havlíček dodal, že existuje i varianta, kdy by se stát podílel na nájemném pronajímajících více než třetinou. On sám by chtěl podíl státu na nájemném poloviční.

"Navrhuji, aby to bylo za dobu od 12. března do 30. června, i když se ty prodejny či provozovny otevřou třeba 25. května. My říkáme, dejme jim to až do konce června, protože je pravda, že i když otevřou, nebudou hned prodávat a křivka nárůstu bude pozvolná," vysvětlil vicepremiér Havlíček.

Havlíček chce, aby půlku nájmu hradil stát

Pokud se stát bude podílet na hrazení třetiny nájmu, bude to stát zhruba 3 miliardy korun, kdyby z poloviny, šlo by o asi 4 miliardy korun. Nejde totiž jen o obchodní centra, ale o desetitisíce hospod, malých obchodů i kadeřnictví. "Musí dodat potvrzení, že se dohodli s pronajímatelem, že jim sleví. Nájemce pak musí prokázat, jakou částku platil," uvedl Havlíček s tím, že postačí třeba výpis z účtu.

Návrh od opozice zamítnut

Se stejným nápadem už před časem přišla opozice. TOP09 chtěla, aby se těm, kteří museli zavřít, zaplatilo 100 % nájemného a těm, kteří měli omezený provoz, zase 80 %. To neprošlo, navrhl tedy, aby stát na placení nájmů podílel ze 60, 50 či 40 procent. Ani jednu variantu vláda neschválila a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se cítil dotčen.

"Uvědomte si prosím, že někdo, kdo platí 100 tisíc nájem a k tomu ještě služby a pojištění, tak pro něj kompenzační bonus není řešením. Pokud mu nepřispějeme na fixní náklady, tak poměrně značné procento těchto provozů už neotevře. Pokud takovým živnostem a provozům nepřispějeme, o spoustu z nich přijdeme," vysvětlil Kalousek.

Žádný návrh nebyl poslanci ANO, ČSSD ani KSČM podpořen. Avšak podobné opatření teď předkládá vláda. "Je to klasický scénář. Vláda naše připomínky a návrhy přehlasuje, nechce o nich jednat a pak je předloží jako svůj návrh. Nejdůležitější ale je, že předloží," napsal si na Twitter Kalousek s tím, že návrh určitě podpoří.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy