Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Jednání o prodloužení nouzového stavu: Dominik Feri okřikl Schillerovou, aby nezírala do telefonu

Jednání o prodloužení nouzového stavu: Dominik Feri okřikl Schillerovou, aby nezírala do telefonu
Zdroj: Se souhlasem Dominika Feriho
+ Dalších 5 fotografií
koronavirus
Sněmovna v úterý rozhoduje o prodloužení nouzového stavu. Kabinet premiéra Andreje Babiše navrhuje, aby trval až do 25. května. Tiskové konference jednotlivých poslaneckých klubů probíhaly od 7:20 hodin, samotné jednání ve Sněmovně začalo v 10 hodin. Nouzový stav se zřejmě prodlouží, poslanci ale jednají o tom, na jak dlouho. Dominik Feri při svém projevu napomenul Schillerovou, aby nezírala do telefonu.

Poslanci se sešli v úterý dopoledne. Na programu mají jen prodloužení nouzového stavu, které vláda žádá do 25. května. Stav nouze bude ale zřejmě trvat kratší dobu. Alespoň tak to vidí opoziční poslanci...

Lidovci během diskuze ve Sněmovně navrhují podpořit prodloužení stavu o 10 dnů. „Kdyby od 1. května skončil nouzový stav, tak by to byl problém. Je potřeba pozvolný přechod,” uvedl předseda strany Marian Jurečka.

Feri napomenul Schillerovou

Když začínal Dominik Feri svou řeč, napomenul ministryni financí Alenu Schillerovou, aby necivěla do telefonu. "Já se pokusím být zajímavější, než je telefon paní ministryně Schillerové, ale to bych musel udělat salto dozadu," řekl na úvod Feri s tím, že by ho ministryně měla poslouchat. Schillerová reagovala se slovy, že pracuje.

Feri pak ostře zkritizoval vládu za to, že vytváří chaos. "Vláda předvádí totální komunikační chaos, který ohrožuje fungování státu. Počíná si jako velká pohádková saň, která má velký počet hlav. Ty ale místo ohně šlehají opatření. Jedna hlava šlehne opatření, druhá to zase popře. Tím vytváří další a další chaos," řekl Feri při svém projevu.

Piráti mají podmínky

Piráti nepodpoří prodloužení nouzového stavu, pokud vláda nesplní jejich čtyři podmínky. Vláda podle nich musí složit účty za období nouzového stavu, musí zveřejnit data a prognózy, která jsou podkladem k opatření a zároveň musí odůvodnit přijatá rozhodnutí, aby byla v souladu se zákonem, a musí představit schéma pro částečné kompenzace všem lidem postiženým krizí.

„Opatření chceme povolovat, musí to být ale postupně, a to po 14 dnech. Tak dlouhá je inkubační doba onemocnění COVID-19. Pokud budou negativní dopady, budeme muset zbrzdit,” zdůvodnil nutnost nouzového stavu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Babiš věří, že je to naposledy

„Věřím, že s žádostí o prodloužení nouzového stavu zde stojím před vámi naposledy,“ řekl ve Sněmovně Babiš. Zároveň k věci uvedl, že v jiných zemích jako Itálie či Španělsko, má šíření koronaviru mnohem dramatičtější průběh, a to s výrazně větším počtem mrtvých. Požádal Sněmovnu, aby kývla na prodloužení nouzového stavu do 25. května.

Sněmovna podruhé přerušila své jednání kvůli požadavku KSČM, kteří se chtějí ve svém klubu poradit.

Článek průběžně aktualizujeme...

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy