Roman Čechmánek slaví 49 let: Vítěz z Nagana padl na dno a drápal se dlouho zpět
Čechmánek si sice v Naganu nezachytal, byl však členem zlaté party, která se nesmazatelně zapsala do českých hokejových dějin. A rodák z Chrudimi se podepsal i pod řadu dalších úspěchů.
Bývalý skvělý brankář se přes Zlín, Hodonín, Jihlavu či Olomouc dostal až do Vsetína, se kterým v letech 1995 až 1999 pětkrát v řadě ovládl domácí extraligu a pokaždé byl navíc vyhlášen nejlepším brankářem soutěže. V sezoně 1999/00 s Valachy získal ještě stříbro a poté se vydal vstříc další metě.
V roce 2000 totiž Čechmánka v draftu NHL ulovila Philadelphia a český gólman se hned v premiérové sezoně stal jedničkou Flyers. Ve Philadelphii působil tři roky a jednu sezonu odchytal také za Los Angeles. V NHL si připsal více než dvě stovky startů a v roce 2003 dokonce obdržel slavnou cenu William M. Jennings Trophy, která je určena pro brankáře s nejmenším počtem inkasovaných branek.
Pět medailí z MS
A hodně toho Čechmánek prožil také v reprezentačním dresu. Byl členem českého týmu, který v roce 1996 vybojoval pro Českou republiku první zlatou medaili na mistrovství světa, v letech 1997 a 1998 získal bronzy a poté pomohl k dalším dvěma zlatým medailím. Naposledy si zachytal na světovém šampionátu, který v roce 2007 hostilo Rusko.
Po návratu ze zámoří odchytal jednu sezonu ve Vsetíně, působil taky v Karlových Varech, zachytal si v Německu či Švédsku a kariéru ukončil v roce 2009 v Třinci. Poté se vrhl na podnikání, jenže tam už se mu ani zdaleka nevedlo tak jako na ledě a v hokejové výstroji.
Hrozilo mu deset let
Čechmánek začal obchodovat s vínem či nemovitostmi. V roce 2013 ve Zlíně dokonce založil vlastní minipivovar, jenže už o rok později se jeho majetek dostal do konkurzu. Bývalému gólmanovi se v podnikání nedařilo, jeho dluhy rostly raketovým tempem a v roce 2017 byl kvůli pohledávkám spojeným se stavbou minipivovaru obviněn z podvodu.
Trojnásobný mistr světa měl totiž údajně najmout dodavatele na stavbu, i když už věděl, že je zadlužený. Čelil i obžalobě, soud ho z ní však před necelými dvěma lety zprostil. Státní zástupce se ale odvolal a Čechmánkovi hrozilo deset let vězení. Ovšem i tentokrát z toho vyvázl dobře. "Nikdy jsem ani myšlenkou nezavadil o to, že bych chtěl někoho okrást," říkal u soudu.
Snaha o kariéru trenéra
Odhaduje se, že Čechmánek si během kariéry v hrubém vydělal okolo 250 milionů korun, přesto se "zvládl" namočit do pořádných malérů. Tím ale jeho problémy neskončily. V roce 2018 se totiž rozvedl se svou manželkou, s níž byl déle než třicet let, a loni se taky svěřil, že má vážně nemocného syna.
A co Čechmánek dělá teď? Zkouší se prosadit jako trenér. Zkušenosti už sbíral ve Vsetíně, Hodoníně nebo Valašském Meziříčí a aktuálně je koučem týmu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Tak uvidíme, jak se mu povede.