Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Vítejte v Absurdistánu: Bezdomovce pokutovali za to, že neseděl doma a ve svém okrese

(ilustrační foto)
Zdroj: Pixabay
Absurdní situace
Pokutu ve výši 100 eur (2600 korun) udělila v Bratislavě o uplynulém víkendu policejní hlídka bezdomovci za porušení zákazu vycházení, který v zemi platí v souvislosti s koronavirovou krizí. Upozornilo na to občanské sdružení Vagus, jež pomáhá lidem bez domova. Policie podle médií uvedla, že postup hlídky prověří.

Podle sdružení potrestaný bezdomovec žije ve slovenské metropoli již několik let, byť trvalý pobyt má v jedné vesnici na středním Slovensku. Mimo okres se mohou Slováci pohybovat jen v případě, že využijí některou z výjimek ze zákazu vycházení. Policisté muže kontrolovali náhodně během dne, podle sdružení mu pokutu udělili navzdory informaci, že je bezdomovcem.

"Lidé bez domova nemají možnost dodržovat zákaz vycházení. Sociální služby nejsou schopné pokrýt potřeby více než 23.000 lidí na Slovensku, kteří nemají kde trávit čas během lockdownu," upozornilo sdružení. Dodalo, že jen v Bratislavě žije mnoho lidí bez domova, kteří do slovenské metropole přicestovali z jiných regionů země.

Podle policie potrestaný muž neuvedl žádnou z výjimek ze zákazu vycházení, která by se na něj vztahovala, a s blokovou pokutou souhlasil. Policie ale slíbila, že postup hlídky prověří.

Slovenská policie v uplynulých měsících čelila kritice, že dostatečně nekontroluje dodržování zavedených omezení proti šíření koronaviru. Policistů se zastal premiér Igor Matovič, který v únoru tvrdil, že lidé jsou vůči příslušníkům policie v přesile. Vedení policie opakovaně ohlašovalo zpřísnění kontrol.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy