Hmyz trápí všechny. V letním období není nic těžkého získat nějaký ten štípanec nebo na svém těle objevit podivný pupínek. Rozškrábaná místa nás pak bolí a pálí. Co s tím? Rozhodně nevěřte povídačkám o sladkosti krve, které jsou naprostou blbostí. Je ovšem pravda, že na některé jedince může nalétávat hmyz častěji.

Vědci se shodli na tom, že hmyz sice preferuje osoby s krevní skupinou 0, ovšem jde pouze o nepatrný ukazatel. Nepříjemní útočníci se ovšem daleko častěji orientují na množství oxidu uhličitého, který se uvolňuje dýcháním či z kůže. Dále hmyz přitahuje teplo, které se logicky zvyšuje při tělesné námaze. Takže pokud jste právě dosportovali nebo někde pochodujete, je ohrožení toho, že vás nějaký hmyz bodne, vyšší. Větší teplo produkují také lidé s větší tělesnou hmotností, těhotné nebo jedinci se zrychleným metabolismem. V neposlední řadě může za počet bodnutí také tělesný pach, který je určen činností bakterií na lidské kůži.

Je tedy patrné, že bodnutím hmyzu jsme ohroženi téměř všichni. Můžete ovšem v klidu usínat, protože sladkost vaší krve s hmyzem opravdu nijak nesouvisí. Dbejte na prevenci, kterou vám může být použití nejrůznějších repelentů a gelů. A pokud vás už nějaké to bodnutí potká, nezapomeňte ránu neškrábat a pořádně ošetřit. Nedělejte si se štípanci velkou hlavu a užijte si krásný zbytek léta.