I když se žebříčky nejmocnějších žen neustále proměňují, ty, které stabilně zůstávají na vrcholu už několik let, nehodlají evidentně nic měnit.

Představujeme vám pětici mocných žen, před kterými byste se měli začít klanět až k zemi.

1. Angela Merkel

Tak tahle elegantní šedesátnice je již několik let nejmocnější ženou světa a láme rekordy v popularitě. Její země kvete i uprostřed evropské krize a ona i přes výhrady mnohých východoněmeckých občanů zůstává pro voliče přívětivou ženou a pro politiky tvrdou soupeřkou. Po studiu fyziky v Lipsku pracovala v institutu fyzikální chemie ve východoberlínské akademii věd. Třikrát pobývala na stážích v bývalé Československé akademii věd a údajně se dokázala domluvit česky.

2. Hillary Clinton

Bývalá ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických, povoláním právnička, ohlásila letos v dubnu svou druhou kandidaturu na prezidentku USA. Jako manželka Billa Clintona byla v letech 1993–2001 první dámou USA. Od ledna 2009 je ministryní zahraničí USA ve vládě nového prezidenta Baracka Obamy, jehož byla největší soupeřkou v primárních volbách Demokratické strany. Je nekompromisní a má styl!

3. Dilma Roussef

Stala se první ženou v prezidentském úřadě v největší latinskoamerické zemi – v Brazílii. Podílí se na radikálních reformách, sociálním programu a stabilizování ekonomiky. Jméno Rousseff má po otci, který byl bulharským advokátem. Pochází z dobře situované středostavovské rodiny, která ji vychovávala spíše v konzervativním duchu. Ona se pak přiklonila směrem k levicovému socialistickému smýšlení, a přestože zůstala římskou katoličkou, imponoval jí marxismus. Ovšem jen v rámci guerillového boje proti vojenskému režimu. Stala se první prezidentkou Brazílie, přičemž za své priority označila podporu demokracie, svobodu tisku, náboženskou svobodu, reálnou rovnoprávnost žen, udržení inflace pod kontrolou, zlepšení veřejných služeb a zpřehlednění daňového systému. Tak hurá!

4. Indra Nooyi

Stala se pátým šéfem a první ženou ve čtyřiačtyřicetileté historii PepsiCo. Jako vegetariánka a hinduistka vyvedla přední potravinářskou společnost z propadu. Podle žebříčku Forbes se stala roku 2009 třetí nejvlivnější ženou světa vůbec. Přestože pochází z hinduistické rodiny, navštěvovala katolickou školu Holy Angels Convent, kde byla vášnivou diskutérkou. Hrála kriket a založila dívčí rockovou skupinu – první, která kdy na škole vznikla. V repertoáru měli písně jako „Proud Mary“ nebo „Yummy, Yummy, Yummy“.

5. Sheryl Sandberg

Pravá ruka Marka Zuckerberga, moderní feministka, autorka bestselleru pro moderní ženy Opřete se do toho, hlásí, že rodina a kariérní vzestup se nevylučují. Její hvězdná kariéra se prý nastartovala v momentě, kdy nastoupila na Harvard a dostala se do třídy ke známému ekonomu Summersovi. Ten ji později vzal s sebou i do Světové banky. Paradoxně však ne kvůli famóznímu intelektu, ale proto, že na ni byl spoleh. Nyní pracuje jako provozní ředitelka Facebooku a zařadila se na žebříček miliardářek.