Tento filmový fenomén, který natočila režisérka Věra Chytilová, díky nezapomenutelnému výkonu Bolka Polívky a Dagmar Havlové (v té době Veškrnové) patří mezi klenoty české kinematografie. Přesně ukázal vesnickou mentalitu a svými hláškami se stal nesmrtelným. Přesto jsou tu věci, které zůstaly skryté, a my vám je přinášíme.

1. Filmová Irenka Šárka Vojtková dostala za svůj herecký výkon honorář 50 000 Kčs, což na tu dobu byl opravdu velký balík peněz. A to tam hrála vlastně vedlejší roli.

2. Na roli hérečky se sešlo asi 40 děvčat, ale Šárku dovedl dvorní fotograf Bolka Polívky, tak to měla holka v kapse.

3. Šofér Bohuše, herec Jozef Kroner, který měl „cestu kolem světa a dýmku míru“, byl ve skutečnosti velmi špatný řidič. Dokonce se mu povedlo několikrát místo zpátečky zařadit jedničku a vlastně celkově mu to řazení dělalo opravdu velký problém.

4. Ve filmu byly Vlasta s Irenkou velké rivalky, ale ve skutečnosti si padly do oka, a dokonce spolu trávily spoustu času i mimo natáčení.

5. Nejznámější hláška tohoto filmu „Však vaši pi*u jsem taky neviděl a věřím, že ji máte“ vznikla mimo záběr. Bolek Polívka ji řekl ze srandy, když se bavili mimo kamery, a režisérce Chytilové se líbila natolik, že se ji rozhodla použít přímo ve filmu.

6. Nejdřív se měl film jmenovat úplně jinak. Pracovní název zněl „Štěstí je krásná věc“, jenže to se moc neujalo, tak se mu dal název „Dědictví“ a k tomu se ještě po čase přidalo „aneb Kurvahošigutntag“.

Dědictví se dočkalo i svého pokračování, ale to bohužel u diváků propadlo. Nemělo to ani zdaleka takový ohlas jako jednička. Zato první díl je prošpikovaný nezapomenutelnými hláškami. Dvojka byla jen slabší odvárek, kde Dagmar Havlová třeba hrála svého ducha a postarší Bolek už neměl takovou jiskru jako zamlada.