Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Víte, co jedí vaše děti? Dopřejte jim dobré jídlo a dostatek pohybu

Víte, co jedí vaše děti? Dopřejte jim dobré jídlo a dostatek pohybu
Zdroj: PENNY
Děti

Řadu měsíců seděly české děti doma a čekaly, kdy se pro ně znovu otevřou sportoviště a nejrůznější pohybové aktivity. Každé páté české dítě trpí nadváhou či obezitou a tento trend se, bohužel, stále zhoršuje.


Řešením je nejen dostatek pohybu, k němuž nyní vybízí projekt HÝBEME SE HEZKY ČESKY, ale také kvalitní výživa. S tím, jak by měl vypadat správný jídelníček dětského sportovce, radí nutriční specialistka PENNY Ing. Hana Střítecká, Ph.D.

Průzkumy, které se věnují zdraví dětí přitom dokládají, že kvalita potravin, které děti konzumují, se zlepšuje. Říkají ale také, že se zvyšuje počet dětí, které trápí problémy s jejich váhou.

Dokonce přes pětinu dětské populace mezi 11 a 15 lety má buď nadváhu nebo je obézní, pro srovnání přibližně stejný počet dětí v tomto věku má podváhu. Rodiče by proto měli hlídat nejen stravovací návyky dětí, ale zejména je vést k pravidelné sportovní aktivitě. Přitom po víceméně ročním zavření dětských sportovišť a klubů lze v tomto směru oprávněně očekávat další zhoršení.

Čerstvé a kvalitní jídlo

Jídelníček každého dítěte by měl být pestrý a bohatý na různé živiny, a samozřejmě založený na čerstvých a kvalitně zpracovaných základních surovinách. Pokud dítě sportuje, platí to přinejmenším dvojnásob, neboť strava musí pokrýt nejen růst a vývoj, ale také regeneraci po sportovním výkonu. Důraz by měl být kladen na vyšší příjem bílkovin, vápníku, železa, zinku a vitamínů skupiny B.

V jídelníčku malých sportovců bychom měli dbát zejména na to, aby děti jedly vícekrát denně a součástí jídla by měl být vždy kousek čerstvého ovoce nebo zeleniny,“ vysvětluje Hana Střítecká, nutriční specialistka PENNY.

Přidává i tip: „V PENNY najdete ovoce a zeleninu od místních farmářů a bioovoce a biozeleninu značky my BIO, které jsou kvalitnější a mívají i lepší chuť.“ Zdroje bílkovin by měly být různorodé – od masa a ryb, přes sýry, jogurty a tvaroh až po vejce či luštěniny. Děti by rovněž měly dodržovat pravidelný pitný režim, přičemž během dne stačí pít klidně jen obyčejnou vodu, třeba pramenitou vodu TANJA
z Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.

Co jíst před sportem?

Pokud se potomkovi blíží sportovní výkon, je třeba reagovat. „Před sportem je vhodné sníst menší svačinu, třeba banán, jablko s kouskem pečiva se sýrem nebo i tyčinky se směsí oříšků a sušeného ovoce,“ radí Hana Střítecká s tím, že těsně před výkonem nebo během něj si děti mohou vodu i lehce naředit 100 % džusem. „V PENNY koupíte vhodné 100% jablečné nebo pomerančové džusy značky PURISSIMA.“

A další rada zní, že pokud do hodiny po výkonu malého sportovce nenásleduje večeře či jiné větší jídlo, měl by si dát svačinu – ideální je třeba chleba s vejci nebo mléčný nápoj.

Upravený jídelníček by mělo mít dítě, které sportuje alespoň 3x týdně, protože to znamená opravdu velký energetický výdaj. Zhruba hodinu před spaním by takoví sportovci měli dostat druhou večeři bohatou na bílkoviny.

„Stačí trocha tvarohu, skyru nebo sýru cottage, ideálně v přírodním provedení bez přídavků cukrů,“ dává svoje tipy Hana Střítecká a vysvětluje, že děti díky tomu získají bílkoviny pro regeneraci a růst. „Zkuste čerstvý sýr BONÍK a tvaroh BONI z PENNY. Lze přidat i trochu hořkého kakaa, skořice nebo zakysané smetany.“

Nezapomeňte na omega 3 kyseliny

Myslete však na to, že pokud zvýšíte příjem bílkovin, je potřeba zvýšit i přísun vitaminů skupiny B. Ten je v mase, kvasnicích či sýru, ale i luštěninách a obilovinách. Takový přísun dítěti zajistí ideálně žitné pečivo a čas od času třeba luštěninová pomazánka, fazolový salát nebo čočka na kyselo. Chybět by sportovcům v jídelníčku neměly ani omega 3 mastné kyseliny, najdeme je v rybách, chia či lněných semínkách, ale třeba i v řepkovém oleji.

„Pokud ryba dětem nechutná, zkuste jim připravit rybičkovou pomazánkou nebo přidat ryby z konzervy do luštěninové pomazánky nebo salátu. Pokud ani to nezabere, sáhněte po doplňku stravy – kvalitním rybím oleji,“ uzavírá své tipy Hana Střítecká.

Zkuste zdravé svačiny z PENNY

Produkty řady CRIP CROP jsou vhodné zejména pro přípravu dětských snídaní či svačin. Vyzkoušejte zapékané nebo sypané müsli CRIP CROP, ovesné kaše CRIP CROP, proteinové tyčinky CRIP CROP nebo bezlepkové kaše z pohanky, rýže nebo jáhel.

Prémiová značka NATURALIA nabízí kvalitní ořechy, sušené ovoce a různá zdravá semínka. Kromě klasických balení lze koupit i verze NATURALIA Do kapsy v praktickém úzkém obalu (např. dýňová semínka, mix ořechů), které se skvěle hodí jako svačinka právě pro děti.


Související články

Další články