Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Víťa Starý z Mandrage má vážný problém s démony: Psychiatr je popsal a ví, jak na ně

Víťa Starý z Mandrage má vážný problém s démony: Psychiatr je popsal a ví, jak na ně
Zdroj: Se souhlasem FTV Prima
Předchozí Další
+ Dalších 18 fotografií
LÉČBA
Zpěvák skupiny Mandrage Víťa Starý (30) je ve vážných potížích. Během pár let se z pohledného mladíka vlivem svých démonů bohužel proměnil v trosku, která děsí všechny jeho fanoušky. Ti sami spekulují, jestli za proměnou, během níž přišel i o zuby, nejsou drogy. Čím si prochází a jak mu zachránit život? Máme rady od psychiatra!

Vít Starý byl fešák, kterému fanynky klečely u nohou. Jenže jak už to tak u některých umělců bývá (vzpomeňme na Michala Penka nebo Martina Kociána, ale i mnoho dalších), dostal se do víru démonů. Drasticky se to projevilo na jeho vzhledu Sama kapela přiznala, že si prochází těžším obdobím, kvůli kterému Mandrage po posledním turné na čas přeruší kariéru.

Co mu pomůže? O tom jsme si povídali s psychiatrem MUDr. Janem Cimickým

Návyk

Jsou umělci k návykovým látkám náchylnější?

„Je na ně víc vidět, proto se společnost jejich přešlapům víc věnuje. Opticky se zdá, že je to výrazně horší než ve zbytku společnosti. Umělecká sféra je ale samozřejmě postavena na prožívání, tvůrčí činnost vyžaduje spoustu energie a emocí. Ti lidé se pak v určitém okamžiku mohou cítit velmi vyčerpaní a pak hledají způsob, kterým by doplnili energii. Chtějí vydržet ve svém tempu a pokračovat v něm.“

Odtud bývá hned cesta ke drogám?

„Od okamžiku, kdy lidstvo pochopilo, že existuje alkohol, který v iniciálních fázích jako by dodává energii, byť pak ji naopak spíš ubere, tak ho začalo konzumovat. To platí i pro některé umělce. Časem zjistí, že alkohol potřebují častěji, až dojde k návyku. Protože se nechtějí stát alkoholiky, tak zkouší i prášky. Už kdysi studenti vysokých škol brali léky s efedrinem, které povzbuzovaly. Dnes se velice často objevují módnější drogy, které stimulují. O to jsou záludnější, protože závislost na ně vzniká rychleji. U alkoholu je vidět, že člověk po čase začne chátrat. U drog je to podobné.“

Čtěte také: Martin Kocián má 5 rad pro Starého a radí mu: Víťo, neber drogy!

Chátrání těla

Souvisí chátrání člověka s množstvím užívaných návykových látek?

„Spíš jde o kondici konkrétního organismu. Záleží na tom, jak dotyčnému fungují játra, která odbourávají nejen alkohol, ale i drogy. Když játra nejsou v pořádku a nedokáží si dostatečně poradit s detoxikací organismu, látka začne působit mnohem intenzivněji, takže i člověku, který bere výrazně menší dávky, to přesto organismus ničí velmi značně.

Máte osobní lékařské zkušenosti s pacienty užívajícími pervitin?

„To víte, že jsme takové klienty měli. Pamatuji si na jednoho pacienta, kterému bylo asi sedmnáct let. Vedl si notýsek a poznamenával si do něj poznávací značky aut. Bylo jich tam několik set. Měly to být automobily, které ho sledovaly. Lidé tomu říkají stíha nebo stihomam, ale je to těžká paranoidita. Takové vedlejší efekty se bohužel u uživatelů drog někdy projevují poměrně rychle.“

Čtěte také: Mandrage si dává přestávku, její zpěvák prochází těžším obdobím

Duševní nemoci

Je to časté?

„Zejména uměle vytvořené látky dokáží v člověku probudit určitou vlohu, která by se asi jinak za život nemanifestovala, ale s pomocí látek, které jsou průrazné, se bohužel projeví. Viděli jsme například deprese i schizofrenní projevy.“

Řadu umělců semele sláva. Martin Kocián z Luneticu jako mladý kluk najednou vydělával miliony a nevěděl, co s tím. Tak sáhnul k drogám. Co v takovou chvíli dělat?

„Především takový člověk sám musí chtít. Nikdo mu s tím nepomůže. Na takovou situaci je člověk prostě sám. Pomoc lze nabídnout jen tomu, kdo o ni žádá a bude respektovat rady.“

Čtěte také: Proměna Víta Starého v čase: Z fešáka se stal jen stín bez zubů

Selhání

V čem pomoc drogově závislým spočívá? Je třeba hospitalizace?

„Základní věc je vědět, jestli člověk s drogami zatím jen koketuje, nebo už je skutečně závislý. Pokud platí ta druhá varianta, vždy bych dával přednost ústavní terapii, která má širší možnosti zasáhnout, kdyby se u člověka v souvislosti s detoxem a abstinenčními příznaky začaly objevovat komplikace. Na prvním místě je ale opravdu rozhodnutí abstinovat i za cenu toho, že mu bude droga chybět. Musí v sobě najít energii, což je někdy dost těžké.“

Co když pacient při léčbě klopýtne?

„Daleko víc si cením toho, když pacient přijde a řekne, že to nevydržel a selhal. Dobře, nevadí, začínáme znova. Chce pomoc, tak mu ji nabídneme. Selhání přece nevyvolá to, že nad ním zlomíme hůl! U někoho se to nepovede, ale řada lidí pak cítí zahanbení a už sami kvůli sobě to o to víc pak napodruhé chtějí dokázat.“

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy