Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Virus se šíří dál: Po Liberecku hlásí případy nakažení žloutenkou i Středočeský kraj

Prevence je důležitá.
Zdroj: pixabay
riziko
Z Libereckého kraje, kde byla v minulém týdnu vyhlášena epidemie žloutenky typu A, se nebezpečný virus rozšířil i do Středních Čech. V Mladé Boleslavi jsou nyní nakaženy tři osoby. Jedná se o otce a jeho dvě děti.

Nákaza se do Mladé Boleslavi dostala zřejmě z třicet kilometrů vzdáleného Turnova, jež patří do Libereckého kraje, kde je nyní evidováno dvaapadesát nakažených. Podle odborníků je možné, že se i v Boleslavi onemocnění rozšíří natolik, že propukne v epidemii.

Proto se aktuálně v místní školce, kde se nákaza objevila, dodržují striktní hygienická pravidla. Jedná se o dezinfekci budovy a preventivní očkování dětí i personálu. Liberecká krajská hygienická stanice nyní zjišťuje, odkud nákaza pochází. Může to být z vody i z potravin.

Onemocnění se šíří nejvíce tzv. fekálně-orální cestou, znečistěnýma rukama, kontaminovanou vodou, zeleninou a potravinami. Nebezpečná je i studená kuchyně. Rizikové potraviny jsou saláty ze syrové zeleniny, neloupané ovoce, nedostatečně tepelně upravení mořští živočichové apod.

Preventivní opatření zahrnuje zvýšení osobní hygieny. Důraz musí být kladem na konzumaci nezávadné pitné vody a potravin. Nezastupitelnou preventivní roli hraje samozřejmě očkování.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy