Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Viroložka WHO varuje: Covid-19 naplňuje scénář nemoci X, ta může zabít až 80 milionů lidí

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
předpověď
V roce 2018 byla nemoc X Světovou zdravotnickou organizací přidána na seznam nemocí, které mohou představovat blízké riziko pandemie. Zabít prý může až 80 milionů lidí. Jen o necelé dva roky později se v čínském Wu-chanu objevil koronavirus, který je dnes již známý jako Covid-19. Podle viroložky WHO Marion Koopmans právě tato nemoc na kategorii nemoci X dosahuje.

Marion Koopmans, která je hlavní viroložkou v Erasmus University Medical Center a patří do krizového výboru Světové zdravotnické organizace, tvrdí, že koronavirus je prvním virem vůbec, který odpovídá nemoci X.

Co je nemoc X?

Nemoc X má podle Světové zdravotnické organizace rozšířit povědomí o tom, že pandemii může způsobit i patogen, který ještě není lidstvu znám, nebo se nevědělo, že může působit i na člověka. Nemocí X tak může být jakýkoliv patogen, na který vědci neznají lék.

Její varování zaznělo v odborném časopisu Cell. „Ať už se nemoc podaří zkrotit, či ne, tato epidemie se rychle stává první pandemickou výzvou, která odpovídá nemoci X,“ uvedla Koopmans. Ačkoliv je podle WHO na vyhlášení pandemie ještě brzy, svět by se na ni měl prý připravovat.

Oběti a nakažení

K úternímu odpoledni si koronavirus s názvem Covid-19 připsal na konto 2 705 obětí, nakažených už je přes 80 000. Během dne se nákaza rovněž rozšířila i do Rakouska a do Chorvatska, odkud byli hlášeni první pacienti, u kterých byl koronavirus potvrzen. Z celé Evropy je nejvíce nakažených v Itálii – počet se blíží ke 300 a zemřelo už 7 osob.

Obavy expertů

Expert na přenosné nemoci Bharat Pankharia spolu s ostatními experty podle deníku The Sun prohlásil, že pandemie brzy propukne. Tyto domněnky ve vědcích vyvolal především rychlý nárůst nakažených a obětí a také poměrně rychlé šíření mezi státy.

Související články

Další články