Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Viroložka Soňa Peková je obžalovaná za podvod: Hrozí jí deset let odnětí svobody

Viroložka Soňa Peková je obžalovaná za podvod: Hrozí jí deset let odnětí svobody
Zdroj: Youtube LeontynkaCZ
soud
Známá viroložka Soňa Peková, podnikatel Roman Janoušek a další tři lidé se chystají před soud kvůli finančním machinacím ve firmě Chambon. Podle informací přijali vysoké částky peněz od zdravotních pojišťoven. Na ty ale podle všeho neměla laboratoř právo. Známá lékařka nyní čelí obžalobě a od soudu může odejít s pouty přímo do vězení.

Podnikatel Roman Janoušek, viroložka Soňa Peková a další tři lidé jsou obžalováni z inkasování příliš vysokých úhrad za krevní testy od zdravotních pojišťoven. Ty laboratoř údajně přijala v období od roku 2009 do roku 2011. Firma Chambon vznikla v roce 2007.

Podle žalobce škoda odpovídá přibližně 240 milionům korun. Obžaloba byla podána ve čtvrtek státním zástupcem Alexandrem Adamem z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Peková si může odpykat až deset let za mřížemi a Janoušek osm let.

"K Městskému soudu v Praze byla podána obžaloba na pět osob. V případě čtyř jde o zvlášť závažný zločin podvodu a dílem nedokonaný ve stadiu pokusu, z toho v jednom případě ve formě pomoci. Dvě z uvedených osob jsou obžalobou navíc stíhány i pro zločin neoprávněného podnikání. Pátá obviněná osoba je stíhána pro trestný čin podílnictví," uvedl pro Hospodářské noviny státní zástupce Dadam.

Soňa Peková se brání

Lékařka Peková je podle informací HN obžalovaná za podvod. Tehdy se starala o odborný chod celé laboratoře firmy Chambon, ve které měl největší podíl právě Janoušek. Pět procent akcií patřilo viroložce. "Obvinění formulované panem Dadamem je zcela vykonstruované a nesmyslné a vzniklo na podkladě politické kauzy zaměřené proti aktivitám pana Janouška," sdělila již dříve pro HN Peková. Ta tvrdí, že veškeré úkony byly v souladu s platným sazebníkem Všeobecné zdravotní pojišťovny. "Léta jsme neshledávali na systému žádné chyby," dodala. Hlavní problém byl ale podle policistů ten, že si laboratoř fakturovala za krevní testy podle sazebníku, na který neměla nárok. Dadam zároveň objasnil, že místo mikrobiologických vyšetření od pojišťoven dostávala peníze za testování DNA.

"Vylákali tak více než 239 milionů a pokusili se vylákat dalších více než 77 milionů," řekl Dadam. Kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny firmě Chambon proplácely testy také Oborová zdravotní pojišťovna, Vojenská zdravotní pojišťovna ČR nebo pojišťovna ministerstva vnitra. VZP tak udělala revizi plateb, které poslala firmě a žádala desítky milionů korun zpět. Nakonec se ale společně dohodli na vrácení pouhých deseti milionů korun.

Mezi dalšími obžalovanými je Luboš Pašek nebo bývalý předseda představenstva Petr Ulrich. Laboratoř byla prošetřována už v roce 2013.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy