Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Viroložka Ruth Tachezy: Kdy skončí koronavirová epidemie a kdy Covid-19 zmizí

Viroložka Ruth Tachezy: Kdy skončí koronavirová epidemie a kdy Covid-19 zmizí
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Důležité odpovědi
Zdá se, že v České republice se podařilo dostat koronavirovou epidemii pod kontrolu a vláda proto postupně rozvolňuje opatření. Všechny ale napadá otázka, jestli koronavirus vůbec někdy zmizí. Zeptali jsme se tedy odbornice Ruth Tachezy, jak vývoj koronavirové situace vidí a kdy virus zmizí.

Koronavirová epidemie se v České republice vyvíjí vcelku dobře. Ministerstvo zdravotnictví nyní eviduje 4 317 aktivních případů. Celkově se v zemi nakazilo přes 7 500 lidí, přičemž nákaza si vyžádala 227 obětí. Na druhou stranu se z nemoci Covid-19 vyléčilo v zemi už přes 3 000 lidí. V porovnání s ostatními státy jsou naše čísla uspokojivá.

Všechny ale napadá řada otázek ohledně budoucnosti. Co nám přinese? A zmizí tento zákeřný virus vůbec někdy? Na často kladené otázky nám odpověděla viroložka Ruth Tachezy

Jak vidíte vývoj koronavirové situace? Co bude následovat?

Myslím, že možné scénáře vyčerpávajícím způsobem komentoval pan docent Ladislav Dušek na tiskové konferenci 23. 4. Asi uvidíme lehký nárůst případů po uvolnění, které nyní nastává. Doufejme, že nárůst nebude velký a bude možné udělat další vlny uvolňování. Stále by však měla probíhat cílená testace - chytrá karanténa. S dalším snižováním počtu nakažených či zvyšováním počtu imunních, což bude zcela jistě velmi pozvolný proces, by svou pozitivní roli mohlo hrát i horké a suché počasí.

Kdy podle vás koronavirus zmizí? Zmizí vůbec někdy?

Domnívám se, že je možné vše. SARS v roce 2003 byl také mitigován a od té doby se znovu neobjevil. Tento scénář se nedá vyloučit ani u tohoto viru. Jeho rozšíření je však daleko větší, takže i s jeho eliminací na určitém území by nejspíše docházelo k importu případů. Spíše očekávám, že virus bude cirkulovat v populaci a stane se sezónním respiračním onemocněním jako řada jiných virů. Velmi doufám, že bude v brzké době lék, který bude snižovat závažnost průběhu onemocnění, či dokonce bude preventivní. Skeptičtější jsem k vakcíně cílené na tvorby protilátek. Naopak si myslím, že vakcína stimulující buněčnou imunitní odpověď by mohla mít lepší naději. Dostupnost vakcíny však vidím jako ještě poměrně vzdálenou.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy