Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Vir HIV opět řádí v Česku, přibylo případů nakažených osob

NEMOC
Do letošního července přibylo letos v Česku 141 nových případů nakažených virem HIV. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS ve Státním zdravotním ústavu v Praze (SZÚ), která se zabývá prevencí a bojem proti AIDS. Nejvíce nakažených zaznamenala Praha.

V Česku podle statistiky k 31. červenci žilo 3509 HIV pozitivních osob. O měsíc dříve, tedy v červnu, bylo diagnostikováno dvacet nových případů HIV infekce. Z toho bylo 12 homosexuálů majících sex s muži, jedna žena užívala injekčně drogy, jeden muž si vir přivezl po ošetření v nemocnici v zahraničí. Jeden pacient na onemocnění AIDS v červnu zemřel, u třech onemocnění propuklo.

„Důležitá je prevence. Základem je bezpečnější sex a po možném riziku provedení testu na HIV infekci v průkazné době, to je dva až tři měsíce od posledního rizika,“ upřesnil ředitel spolku Red Ribbon Miroslav Hlavatý.

Nemoci AIDS loni podlehlo 14 lidí. Dalších 9 lidí nakažených HIV zemřelo z jiných nespecikovaných příčin. Statistická měření nakažených virem HIV na území Česka začala v roce 1985. A jak grafy ukazují, nových případů HIV pozitivních lidí přibylo.

Nejvíce nově nakažených bylo v roce 2016. Oproti tomu v posledních dvou letech ale nových případů výrazně ubývalo.

Krev je z hlediska přenosu viru HIV nejnebezpečnější tekutinou. Rizikové jsou zejména použité injekční jehly, ať už sdílené mezi narkomany nebo opakovaně používané v zemích se zaostalým zdravotnictvím. Sexuální přenos byl zaznamenán z ženy na muže, muže na ženu, muže na muže i ženy na ženu. K přenosu může docházet při análním, vaginálním i orálním styku, během nichž dochází ke styku sliznic se sexuálními sekrety či krví. Anální styk je významně nebezpečnější než vaginální, orální styk je nebezpečný nejméně. Hmyzí kousnutí riziko přenosu nepředstavuje.

Mohlo by vás zajímat

Další články