Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Vinobraní 2019: Kam vyrazit za dobrým vínem, zábavou a kvalitním burčákem?

Vinobraní 2019: Kam vyrazit za dobrým vínem, zábavou a kvalitním burčákem?
Zdroj: Karlštejnské vinobraní
+ Další fotografie
Pokud si myslíte, že za dobrým vínem musíte vyrazit až do Francie, pak se mýlíte. I v Česku naleznete skvělá vinařství, která stojí za vyzkoušení. A když je navíc budete mít na jednom místě a ještě s bohatým kulturním programem a tradičním jídlem, pak máte tipy na výlety v následujících týdnech jasné.

Slavnostní sklizeň vinné révy

Vinobraní se pořádá na konci září nebo začátkem října, při sklizni révy. Tyto akce pro milovníky vína se konají ve všech větších městech s vinařskou tradicí. Vinobraní je většinou spojeno s kulturním programem, hudebními vystoupeními a samozřejmě degustacemi vína a burčáku.

Historie vinobraní

Oslavy vína se rozšířily v Čechách a na Moravě až v poválečném období, do té doby to byly pouze slavnosti pro majetné a vyšší vrstvy obyvatelstva. V současnosti se slaví ve všech větších a významnějších městech, které svými vinařskými zkušenostmi sahají do daleké historie.

Tradiční Morava

Na Moravě se vinobraní v průběhu září a října koná téměř v každé vinařské obci. Každé je trochu jiné a něčím zvláštní. Vždy si ale můžete být jisti, že dostanete jen to nejlepší, protože pro vinaře je to hlavní událost roku a chtějí se předvést v tom nejlepším světle.

České zastoupení

Pojďme se ale dnes podívat na vinobraní česká. Vybrali jsme pro vás tři nejlepší, jejichž návštěva určitě stojí za zvážení.

Karlštejnské vinobraní

Jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých vinobraní je právě to u hradu Karlštejn. Letos ho můžete navštívit v termínu 28.–29. 9. Celá sláva začne v sobotu ve 13:30 příchodem římského císaře a českého krále Karla IV., který před vinařskou stanicí celou slavnost zahájí. Poté se můžete těšit na historický řemeslný jarmark nebo rytířský turnaj. Za zmínku jistě stojí i historický parní vlak, který vás z pražského Smíchova na Karlštejn doveze, takže si s klidem můžete dát i nějakou tu skleničku a neřešit řízení. Hřebem programu bude sobotní divadelní představení Noc na Karlštejně.

Kunětické vinobraní

Další vinobraní, které stojí za zmínku, je určitě Kunětické. To se bude konat v sobotu 21. 9. od deseti hodin v amfiteátru hradu pod Kunětickou horou. Kromě ochutnávek vína od pětadvaceti vinařů z Čech, Moravy i zahraničí si nenechte ujít ani skvělý kulturní program. K tanci i zábavě zahrají kromě jiných i kapela Sabrage s Juliánem Záhorovským z první Superstar v čele nebo klasická Hradecká cimbálovka. Ani zde si s odvozem nemusíte lámat hlavu. Pokud jste z Hradce nebo Pardubic, bude pro vás zajištěna doprava na akci a zpět zcela zdarma.

Plzeňský festival vína

Poslední významná vinařská akce, která stojí za připomenutí, je čtvrtý ročník Plzeňského festivalu vína, který se bude konat v pátek 27. a v sobotu 28. 9. v Kopeckého sadech v Plzni. Na akci se jako tradičně představí celkem 20 vinařství výhradně z Moravy a z Čech. Mezi účastníky budou jak méně známí malí vinaři, tak i renomovaná středně velká vinařství, která sbírají ocenění na prestižních mezinárodních soutěžích. Součástí akce bude zajímavý doprovodný program. Obě odpoledne se ponesou ve znamení tradiční moravské cimbálovky, hrát bude tentokrát Cimbálová muzika Trnka. V pátek večer se uskuteční koncert oblíbené plzeňské skupiny Moodshake. V sobotu večer pak festival završí vycházející hvězda české hudební scény, kapela LIKE-IT.

NA PROGRAMY VINAŘSKÝCH AKCÍ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy