Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Víme, kdo je Čech zajatý v Libyi! Není to žádný žoldák, je to obyčejný kuchař, který chtěl jen vařit

Jaký osud čeká zajatého Čecha?
Mužem, který padl v Libyi do spárů Islámského státu, je kuchař z Velkého Meziříčí Pavel H. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nevidí jeho budoucnost vůbec dobře. Islámský stát zajatce většinou bez milosti popravuje.

Ministerstvo zahraničí dokázalo totožnost zajatého Čecha tajit tři dny. V pondělí večer někdo vynesl do Mladé fronty, že zadržovaným mužem je Pavel H., který v Libyii pracoval jako koordinátor cateringu.

Pavel H. se svou rodinu žije ve Velkém Meziříčí a v Libyii pracoval pro maltskou společnost Value Added Oilfield Services (VAOS). Unesen byl v pátek spolu s dalšími osmi kolegy. Do rafinérie přijely vozy s bojovníky Islámského státu a pochytali zahraniční pracovníky.

Kam je odvezli a v jakém stavu muži jsou, není vůbec jasné. České vládě se žádní únosci ještě neozvali. Džihádisté nekomunikují ani se sousedním Rakouskem, jehož občan také padl do jejich rukou. Jedná se o devětatřice­tiletého Dalibora Savicice.

Po svržení diktátora Muamara Kaddáfího se Libye ocitla v totálním chaosu. V současné době na území kdysi ropné velmoci soupeří několik radikálních skupin. Tou nejnebezpečnější je právě Islámský stát.

Ministerstvo zahraničí důrazně varuje občany ČR před cestou do Libye. Neexistuje místo, které by bylo bezpečné, špatná situace je i v hlavním městě Tripolisu.

Související články

Další články