Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Víme, jak moc makáte! Jak pracují Češi ve srovnání se zbytkem světa? Tady je PRŮZKUM!

Víme, jak moc makáte! Jak pracují Češi ve srovnání se zbytkem světa? Tady je PRŮZKUM!
Zdroj: archiv
Máte pocit, že pořád jenom pracujete a na nic jiného nemáte čas? V práci jste více, než je nezbytně nutné a domů se chodíte jen vyspat? Nejste v tom sami. Podle statistiky ECD pracovali Češi v roce 2014 průměrně 39,5 hodiny.

A to je o hodinu méně než před deseti lety. V roce 2005 totiž byli Češi pracovitější než teď.

Nejvíce makajícími jsou ale beze všeho Turci, kteří pracují průměrně skoro padesát hodin týdně. A to už je co říct. Naopak Němci nebo Norové pracují o hodně méně než my. Němci 34,5 hodin týdně a Norové 33,9.

Ve všech zemích je to rozdílné, rodič samoživitel se musí samozřejmě víc ohánět, než když jsou v domácnosti na všechno dva a rodinu uživí snadněji.

Někdo zase v práci tráví hodně času, ale jeho plat neodpovídá odpracovaným hodinám. Česká republika je totiž, co se týče platů naprostý extrém. Minimální mzda je tak nízká, že lidé často nemají peníze ani na bydlení, natož na jídlo. Rodič samoživitel tak musí pracovat dvakrát tak dlouho, než je standardní pracovní doba, aby uživil dítě.

Člověk se základní sazbou minimální mzdy pro týdenní pracovní dobu 40 hodin je v Česku 9 200 korun měsíčně nebo 55 korun za hodinu. Příští rok by ale měla stoupnout o 700 korun. Takže na skoro deset tisíc. Přilepší si i pracující důchodci, těm měsíční odměna stoupne na 9 300 korun.

Související články

Další články