Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Víkendové počasí: Nejdřív úmorná vedra, pak šílená bouře Ellen. Hrozí i krupobití

Víkendové počasí: Nejdřív úmorná vedra, pak šílená bouře Ellen. Hrozí i krupobití
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 5 fotografií
předpověď
Počasí v Česku se opět vrací do starých kolejí. Meteorologové varují před úmornými vedry, bouřemi, dešti a krupobitím, a to se jedná jen o tento víkend. Už v pátek přesáhnou teploty 30 stupňů Celsia, v sobotu však tak krásné počasí nebude. Pokud jste si plánovali výlety do přírody nebo se jen tak vyvalit na zahradu, vymyslete si ještě náhradní program...

Páteční počasí bude vyloženě svádět k tomu, zaběhnout si do bazénu nebo někam k vodě, ale dávejte na sebe pozor, při tak vysokých teplotách si můžete akorát uškodit.

Český hydrometeorologický ústav vydal totiž výstrahu, ve které právě před velmi vysokými teplotami varuje. Platí to pro Prahu, Středočeský kraj, část Ústeckého kraje a pro Českou Lípu v Libereckém kraji. "V polohách pod 600 m n. m. odpolední teploty překročí 34 °C," varují meteorologové. Hrozí přehřátí organismu a dehydratace. Může být ohrožena i doprava na kolejích. Vysoké teploty jsou očekávány i ve zbytku republiky. Obě výstrahy platí od páteční 11. hodiny dopoledne až do 19. hodiny večerní.

Bouře Ellen zasáhla v Irsku, blíží se k nám

Už v sobotu se však počasí změní. Přes Česko se přežene studená fronta a s ní má dorazit i bouře Ellen, která nadělala v Irsku pořádnou paseku. Meteorologové sice slibují teploty přes třicet, avšak varují i před silnými bouřkami, vydatnými dešti a krupobitím.

"V sobotu 22. 8. nejvyšší denní teploty místy překročí 31 °C a od západu, při přechodu studené fronty, se ojediněle mohou vyskytnout silné nebo i velmi silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 60 mm, nárazovým větrem (70-90 km/h) a kroupami," uvádí ČHMÚ na svém webu. Před bouří Ellen a bouřemi varovala i meteoroložka Dagmar Honsová.

"Počasí v Česku začne ovlivňovat studená fronta spojená s touto bouří, která bude během soboty postupovat dále k severovýchodu nad Norské moře. Postoupí do tropického vzduchu a přinese ojediněle i silné bouřky doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy – přívalovým deštěm, krupobitím a silnými nárazy větru. Očekáváme i silný střih větru o rychlosti až 20 m/s, což bude nahrávat i vzniku supercel," varuje Honsová.

Předpověď na celý víkend

V pátek bude jasno nebo skoro jasno. Ráno ojediněle mlhy, zejména na Moravě a ve Slezsku. Později večer na západě Čech přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 29 až 33 °C, v Čechách až 35 °C, v 1000 m na horách kolem 23 °C, na Šumavě a v Krušných horách kolem 27 °C. V noci a ráno slabý, během dne mírný jihovýchodní nebo jižní vítr 2 až 6 m/s.

V sobotu bude jasno až polojasno, během dne v Čechách od západu přibývání oblačnosti a postupně na většině území přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné. Na Moravě a ve Slezsku přibývání oblačnosti s přeháňkami a bouřkami až odpoledne a večer. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 29 až 34 °C, na západě Čech kolem 27 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na západní až severozápadní a v bouřkách přechodně zesílí.

V neděli bude většinou oblačno, místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Na východě zpočátku ještě zataženo s deštěm. Večer ubývání srážek a místy i oblačnosti. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C, na západě Čech až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy