Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Víkendová předpověď počasí: Mráz se vrací, teploty spadnou až na mínus 10

Zdroj: Profimedia
počasí
Přichází víkend, první v režimu tvrdého lockdownu. Češi se však nemusí obávat, že by museli být zavření doma, zatímco venku bude slunečno a teplo. Do země začne proudit studený vzduch a opět se teploty dostanou pod nulu, hlavně ráno. Co k tomu redakci eXtra.cz řekla meteoroložka Dagmar Honsová?

"Zatímco čtvrteční nejvyšší odpolední teploty na Plzeňsku kulminovaly až na 15 °C, po nočním přechodu studené fronty, do Česka začne proudit studený vzduch, který srazí teploty místy o více než 10 °C a přinese během pátečního rána dopoledne na většinu území sněžení, do nížin i déšť se sněhem," uvedla meteoroložka Honsová. Dodala ale, že díky tlakové výši bude víkend převážně ve znamení modré oblohy, jen po ránu se budou ojediněle tvořit mrznoucí mlhy a počítat musí lidé s ranními teplotami až na -10 °C.

V pátek očekáváme na většině území sněžení nebo sněhové přeháňky, pouze v nížinách se bude jednat o srážky smíšené tj. deště se sněhem. Během pátečního dne na studené frontě napadne na horách až 5 cm mokrého sněhu. Během dopoledne bude převládat zataženo až oblačno s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami, v nížinách i deště se sněhem.

Odpoledne bude docházet k ubývání oblačnosti a ustávání srážek – sněhové přeháňky se budou vyskytovat už pouze ojediněle. Nejvyšší odpolední teploty budou nízko – jen mezi 1 až 5 °C. Foukat bude mírný severní vítr o rychlosti do 20 km/h.

"V kombinaci studeného severního proudění, malé oblačnosti a slabého větru, budou nejnižší ranní teploty o víkendu klesat až k -10 °C," uvedla Honsová.

V sobotu bude jasno nebo skoro jasno, pouze na severovýchodě území až oblačno. Po ránu se budou ojediněle tvořit mrznoucí mlhy. Ranní teploty klesnou na -5 až -10 °C. Nejvyšší denní teploty se zastaví nejčastěji mezi 1 až 5 °C. Vát bude slabý proměnlivý vítr o rychlosti do 15 km/h.

Hodně podobný scénář bude psát i neděle - jasno až polojasno, po ránu ojediněle mrznoucí mlhy. Ranní teploty budou klesat na -6 až -10 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 3 až 7 °C. Vát bude slabý proměnlivý vítr o rychlosti do 15 km/h.

Související články

Další články