Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Víkend ve znamení mrazu: Nebezpečí pro řidiče, na silnicích se můžou tvořit ledovky

Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
počasí
Blíží se půlka prosince, počasí však tomu úplně neodpovídalo v posledních dnech. To se však mění už tento víkend. Meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu pro redakci eXtra uvedla, že o víkendu by se měli mít na pozoru hlavně řidiči. Zároveň nám předběžně sdělila, jaké počasí se dá očekávat o Štědrém dnu!

„Do konce týdne bude počasí ve střední Evropě pod vlivem brázdy nízkého tlaku vzduchu, takže oblačnosti a zpočátku i srážek bude hodně a provázet nás budou nebezpečné zimní meteorologické jevy,“ varovala Dagmar Honsová z Meteopressu.

Od středních, přechodně od vyšších poloh srážky sněhové, kdy se přechodně může tvořit slabá sněhová pokrývka, po ránu pozor na tvorbu náledí, při ojedinělých mrznoucích srážkách pozor i na ledovku. Po ránu a dopoledne se mohou držet mrznoucí mlhy. Ve střehu tak musí být zejména řidiči. Po pondělním přechodu slabé teplé fronty se obnoví inverzní charakter počasí.

pátek bude zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, nad 500 m sněžení. Noční teploty 0 až –4 °C, při vyjasnění až –6 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 ° C.

sobotu bude oblačno až zataženo, občas déšť, od středních poloh srážky sněhové. Noční teploty 0 až –4 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.

neděli bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od vyšších poloh sněžení. Noční teploty 0 až –4 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.

Vánoce přicházejí, sníh zatím ne

„Do Štědrého dne zbývá 14 dnů. Globální numerické modely už dávají první nástřely počasí na tento den. A zatím velká pravděpodobnost toho, že budou Vánoce 2020 v nížinách na sněhu, není. Na druhou stranu by se nejvyšší odpolední teploty neměly zpravidla dostat přes 6 °C, takže nebudou překonávány teplotní rekordy jako v minulých letech,“ vylíčila Honsová.

Dodala, že převládat zřejmě bude inverzní charakter počasí, tj. v nížinách zataženo nízkou oblačností a mlhavo. V ranních minimech budou teploty klesat pod bod mrazu – zpravidla neklesnou pod –5 °C, v odpoledních maximech se budou zřejmě nejčastěji pohybovat mezi 1 až 6 °C.

„Letošní Štědrý den bude ale zřejmě chladnější než ten loňský – to nejvyšší odpolední teploty stoupaly až na 8 °C. Bílo ale bylo alespoň v horských oblastech,“ poznamenala v závěru meteoroložka.

Související články

Další články