Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Víkend ve znamení mrazu: Nebezpečí pro řidiče, na silnicích se můžou tvořit ledovky

Mráz je všude kolem nás.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
počasí
Blíží se půlka prosince, počasí však tomu úplně neodpovídalo v posledních dnech. To se však mění už tento víkend. Meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu pro redakci eXtra uvedla, že o víkendu by se měli mít na pozoru hlavně řidiči. Zároveň nám předběžně sdělila, jaké počasí se dá očekávat o Štědrém dnu!

"Do konce týdne bude počasí ve střední Evropě pod vlivem brázdy nízkého tlaku vzduchu, takže oblačnosti a zpočátku i srážek bude hodně a provázet nás budou nebezpečné zimní meteorologické jevy," varovala Dagmar Honsová z Meteopressu.

Od středních, přechodně od vyšších poloh srážky sněhové, kdy se přechodně může tvořit slabá sněhová pokrývka, po ránu pozor na tvorbu náledí, při ojedinělých mrznoucích srážkách pozor i na ledovku. Po ránu a dopoledne se mohou držet mrznoucí mlhy. Ve střehu tak musí být zejména řidiči. Po pondělním přechodu slabé teplé fronty se obnoví inverzní charakter počasí.

V pátek bude zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, nad 500 m sněžení. Noční teploty 0 až -4 °C, při vyjasnění až -6 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 ° C.

V sobotu bude oblačno až zataženo, občas déšť, od středních poloh srážky sněhové. Noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.

V neděli bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť, od vyšších poloh sněžení. Noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.

Vánoce přicházejí, sníh zatím ne

"Do Štědrého dne zbývá 14 dnů. Globální numerické modely už dávají první nástřely počasí na tento den. A zatím velká pravděpodobnost toho, že budou Vánoce 2020 v nížinách na sněhu, není. Na druhou stranu by se nejvyšší odpolední teploty neměly zpravidla dostat přes 6 °C, takže nebudou překonávány teplotní rekordy jako v minulých letech," vylíčila Honsová.

Dodala, že převládat zřejmě bude inverzní charakter počasí, tj. v nížinách zataženo nízkou oblačností a mlhavo. V ranních minimech budou teploty klesat pod bod mrazu – zpravidla neklesnou pod -5 °C, v odpoledních maximech se budou zřejmě nejčastěji pohybovat mezi 1 až 6 °C.

"Letošní Štědrý den bude ale zřejmě chladnější než ten loňský – to nejvyšší odpolední teploty stoupaly až na 8 °C. Bílo ale bylo alespoň v horských oblastech," poznamenala v závěru meteoroložka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy