Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Víkend přinese tropické teploty i bouřky a kroupy: Meteorologové varují před povodněmi

Pardubicko
Zdroj: HZS Pardubického kraje
+ Další 4 fotografie
předpověď
Poslední červnový víkend bude ve znamení tropických teplot a bouřek. Meteorologové už dopředu varují, že na některých místech mohou znovu udeřit bleskové povodně a napáchat hodně škod. Zeptali jsme se meteoroložky Dagmar Honsové, jak to bude tento víkend vypadat...

Díky teplému a vlhkému jihovýchodnímu proudění budou nejvyšší víkendové teploty kolem 30 °C. "Zároveň ale musíme počítat i s ojedinělými velmi silnými bouřkami doprovázenými krupobitím a přívalovým deštěm," upozornila pro eXtra meteoroložka Dagmar Honsová. Teplé proudění ukončí nedělní přechod studené fronty.

V pátek bude počasí u nás stále pod vlivem tlakové níže, takže deštníky všude s sebou. Bude většinou oblačno, postupně na většině území s deštěm nebo bouřkami. Noční teploty budou klesat k 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 19 až 23 °C, místy bude až 27 °C. Vítr bude foukat mírný jihovýchodní o rychlosti do 20 km/h, v bouřkách bude zesilovat až na rychlost 75 km/h.

Buďte ale opatrní, bouřky mohou být ojediněle velmi silné, a to zejména ve východní polovině území.

V sobotu bude polojasno, postupně až oblačno s přeháňkami nebo bouřkami. Noční teploty budou klesat na 16 až 12 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 25 až 29 °C. Foukat bude mírný jihovýchodní vítr o rychlosti do 20 km/h, v bouřkách bude zesilovat na 80 km/h.

V neděli bude zpočátku dne jasno až polojasno, postupně bude od západu docházet k přibývání oblačnosti na oblačno až zataženo, místy s deštěm, přeháňkami a bouřkami. Bouřky mohou být ojediněle opět silné. Noční teploty budou klesat na 18 až 14 °C. Nejvyšší teploty vystoupí na 26 až 30 °C. Vítr bude foukat západní až severozápadní o rychlosti do 20 km/h, v bouřkách bude zesilovat.

Pozor na sílu slunce

Pokud o víkendu vyrazíte k vodě, dávejte velký pozor na svou pokožku. Slunce bude pálit a kvůli nevhodně ošetřené kůži si můžete zadělat na problémy. Důležité také je, jaký typ ochrany na pokožku nanesete.

"Přípravky po opalování mají za úkol kůži nejen rehydratovat, zvláčnit, ale také zmírnit fotochemické poškození kůže pomocí antioxidantů, enzymů, které podporují opravné procesy DNA. Některé složky lokálních léčiv, používaných např. při léčbě akné, jako je peroxid vodíku a některá antibiotika, mohou na sluneční záření reagovat, pak dojde k podráždění kůže nebo mohou vznikat nežádoucí hyperpigmentace. Co na pleť před opalováním rozhodně nepatří, jsou různé kyseliny (včetně chemických peelingů): kyselina salicylová, kyselina mandlová, glykolová. Mechanismus jejich účinku spočívá v odstraňování povrchových vrstev pokožky, čímž se kůže stává citlivější vůči UV záření," říká dermatoložka a expertka Marionnaud MUDr. Hajnalka Méryová Faragó.

O víkendu se teploty vyšplhají ke 30 °C. Tady další důležité varování pro motoristy. Nenechávejte v autě děti a domácí mazlíčky. Interiér v automobilu se rychle mění ve smrtící past.

Co vlastně prožívá zapomenuté dítě?

Už po pouhých pěti minutách v uzavřeném autě dochází k přehřátí organismu. Přichází bolest hlavy a začíná otékat obličejové svalstvo. Dítě začíná ztrácet vědomí. Po dvaceti minutách začíná mozek otékat a tlačí na lebku. Přestává fungovat centrální nervový systém. Dochází k ucpávání komůrek v mozku. Po 25 minutách se v mozku začíná ukládat kyselina mléčná. Po dalších 10 minutách začnou selhávat ledviny. Po 40 minutách se do plic dostává voda a krev. Za dalších 10 minut, tudíž po 50 minutách, přestane bít srdce a přichází smrt. Více k tématu najdete zde.

Bartošová brala úspěchy jako samozřejmost, svou slávu ale neustála, tvrdí její první manažer. Showbyznys ji semlel

Související články

Další články

Nejnovější kauzy