Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Žene se mráz a sníh: Meteorologové vydali výstrahu, hrozí poškození zeleniny a stromů

Žene se mráz a sníh: Meteorologové vydali výstrahu, hrozí poškození zeleniny a stromů
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
předpověď
Podle předpovědí meteorologů nás o víkendu bude provázet vcelku příjemné počasí, vydali však výstrahu před nočním mrazem. V pátek do jihovýchodního Česka dorazí vydatné deště, které budou postupně ustupovat. V sobotu a v neděli se můžeme těšit na sluníčko, přičemž se nejvyšší denní teploty mohou vyšplhat až ke krásným 21 stupňům.

Meteorologové vydali výstrahu před mrazem, který by mohl poškodit vegetacizejména zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy.

Doporučení ke zmírnění následků jevu:

Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce). Použít lze i protimrazové svíce. Ve volné krajině je v souladu s obecně platnými předpisy a podle aktuální situace možné chránit vegetaci před mrazem také zapálením slámy nebo klestí.

Výstraha platí od sobotní půlnoci do šesté ranní, a to pro tyto kraje: Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj (Česká Třebová, Holice, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Tišnov, Vyškov), Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Pátek

V pátek bude podle předpovědí meteorologů oblačno až zataženo, na severozápadě zpočátku i polojasno. V jihovýchodní polovině území bude pršet a ráno i dopoledne nad 1200 m déšť se sněhem nebo sněžení. Později odpoledne a večer budou od severozápadu srážky ustávat a také bude ubývat oblačnosti. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 7 až 3 °C, na severozápadě až 1 °C. Nejvyšší denní teploty pak mezi 8 až 12 °C, v severozápadní polovině Čech až 15 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 6 m/s se bude odpoledne měnit na severozápadní a bude slábnout.

Sobota

Na sobotu hlásí meteorologové jasno až polojasno, během dne přechodně až oblačno. Ráno budou ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty by se měly pohybovat mezi +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty pak mezi 13 až 17 °C. Slabý proměnlivý nebo západní vítr do 4 m/s.

Neděle

Neděle bude z celého víkendu nejteplejší. Má být jasno až polojasno. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty mezi 17 až 21 °C. Slabý, během dne přechodně mírný západní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy