Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Viggo Mortensen slaví 61 let. Král Aragorn sešel, už je skoro stejně šedivý jako Gandalf

Viggo Mortensen slaví 61 let. Král Aragorn sešel, už je skoro stejně šedivý jako Gandalf
Zdroj:
+ Dalších 5 fotografií
NAROZENINY
Slavný Aragorn, jehož si zahrál Viggo Mortensen, patřil k hlavním postavám trilogie Pán prstenů, která se stala jednou z nejúspěšnějších sérií filmového Hollywoodu. Známý Američan, jenž dnes slaví už 61 let, však není jen úspěšným hercem, ale také básníkem, fotografem či malířem. Od své role v Pánovi prstenů se ale sakra změnil.

Viggo Mortensen se narodil v New Yorku, ovšem jeho příjmení napovídá o tom, že čistým Američanem nebude – jeho otec je totiž Dán. Viggo se však dlouho neohřál ani v New Yorku. Jeho rodiče totiž byli pořádní cestovatelé, a tak malý Mortensen většinu svého dětství objevoval krásny Jižní Ameriky.

Viggo Mortensen jako Aragorn

Potom žil krátkou chvíli i v Dánsku, ke studiu herectví ale nastoupil, až když byl zase zpátky v New Yorku. Rychle získal vedlejší roli ve filmu Svědek, ve kterém se objevil po boku Harrisona Forda. A tak zatoužil i po dalších hereckých zkušenostech, za nimiž se Viggo přestěhoval do Los Angeles.

Nějakou dobu dostával vedlejší či menší role. Mortensen to ale nevzdával a všem ukázal, že jako herec stojí opravdu za to. Pak se objevil ve filmech Vyvrhel, Carlitova Cesta, Krvavý příliv nebo Dokonalá vražda a jeho jméno bylo čím dál více známější.

Nejslavnější roli získal coby Aragorn z trilogie Pán prstenů Na začátku však Aragorna hrál Stuart Townsend, který splňoval vše, co se od něho očekávalo. Tedy až na věk, který se režisérovi podle knižní předlohy nepozdával. A tak byl Townsend nahrazen Mortensenem, jenž se ale do této role nijak nehrnul, protože má radši klidnější prostředí, než jakým bylo to, ve kterém se film odehrával. Jeho syn, který je velkým fanouškem Tolkiena, ho ale přemluvil, a jak se rychle ukázalo, tak udělal skvěle.

Viggo Mortensen se naučil elfštinu

Mortensen se do této role náramně hodil. Během natáčení Pána prstenů jako jeden z mála nepotřeboval žádný trénink v šermu, ba co víc, dostal dokonce pochvalu od olympijského šermíře Boba Andersona. Jako jediný bojoval s plnohodnotným mečem a ne s hliníkovou napodobeninou. Naučil se dokonce elfštinu, jako svůj šestý aktivní jazyk, pak složil také hudbu pro skladbu Aragorn’s Coronation pro soundtrack Návrat krále.

Všestranný herec si domů bral i své kostýmy, které si pral a opravoval je. Po skončení natáčení, během něhož byl dvakrát v ohrožení života a zlomil si i dva prsty na noze, si odkoupil i dva koně. První byl jeho filmový kůň, druhého k němu pak dokoupil, aby tomu prvnímu nebylo smutno.

Viggo Mortensen a ocenění

Za své herecké výkony sklidil taky řadu úspěchů. Byly mezi nimi i nominace na Oscary za nejlepšího herce ve filmech Východní přísliby, Tohle je náš svět a Zelená kniha, která získala Oscara za nejlepší film. Mortensen byl čtyřikrát nominován i na Zlatý globus

Viggo Mortensen se věnuje také psaní, fotografování nebo malování. V roce 1987 si vzal za ženu herečku a zpěvačku Exenu Cervenka, která o rok později porodila syna Henryho Bleka. Jenže nic netrvalo věčně a pár se po pár letech rozešel a později se i rozvedli. Od roku 2009 Viggovo srdce patří španělské herečce Ariadně Gil.

Související články

Další články