Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vietnamci z večerek vzkazují: Češi, začněte nosit roušky nebo zavřeme krám

Vietnamci z večerek vzkazují: Češi, začněte nosit roušky nebo zavřeme krám
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 12 fotografií
kroonavirus
Česká republika svádí neúprosný boj s koronavirem. V současné době je 384 nakažených a z toho jsou tři lidé ve vážném zdravotním stavu. V souvislosti s koronavirem spoustu Čechů ovládla nákupní panika a skupují vše, na co přijdou. Neberou útokem jenom velké obchodní řetězce, ale také v oblíbené večerky, které vlastní z většiny případů Vietnamci. Několik vietnamských podnikatelů se nechalo slyšet, že je děsí laxní přístup Čechů, kteří nenosí roušky.

Vietnamští podnikatelé jsou připraveni

Česko válčí s pandemií koronaviru a nejenom ve zdravotnictví je nedostatek roušek a respirátorů. Zatímco čeští podnikatelé a obchodníci neví, jak zásobí své zaměstnance ochrannými pomůckami, vietnamští podnikatelé jsou předzásobeni a mají všeho dostatek.

„Naše komunita byla připravena dopředu, řada obchodníků ve večerkách má roušky, dezinfekce a rukavice nachystané. Každý košík dezinfikují a dodržují přísná hygienická pravidla, a to už poslední dva týdny,“ řekl Seznam Zprávám zástupce vietnamské menšiny v Česku Huu Uyen Pham.

Vietnamská komunita v Česku je zvyklá nosit roušky běžně, už jenom kvůli špatnému ovzduší. Jakmile vypukl koronavirus v Číně, na nic nečekali a rouškami a dezinfekčními přípravky se předzásobili.

Vietnamcům vadí lhostejný přístup Čechů

„Vadí jim jednak přístup Čechů, kteří ne vždy nosí roušky a také se obávají, že pokud se zde nakazí, nedostanou patřičnou péči jako Češi,“ sdělil Seznam Zprávám zástupce vietnamské komunity.

Vietnamští obchodníci jsou plně vybaveni. Jakmile přijdete do večerky, ve valné většině vás přivítá obchodník s rouškou a ochrannými rukavicemi. V některých případech mají dokonce před sebou u pokladen plexisklo.

„Vietnamci mají jiné priority než Češi. Na prvním místě je to výchova dětí, na druhém péče o staré rodiče a teprve na třetím je jejich podnikání,“ řekl pro Lidovky.cz předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Spousta z nich se přiklání k tomu, že pokud se v Česku nakazí ještě více lidí, tak zavřou. „Kdyby se nakazilo 300 nebo 400 lidí, zavřeli bychom,“ dodala Vietnamka Nguyen Thi Lan.

"Lhostejnost Čechů je jakási jejich obrana, aby dokázali sami sobě, že jim nic není. Takové chování můžeme pozorovat zejména u lidí, kteří bydlí mimo velká města. Až nákaza koronavirem dorazí do jejich vesnice nebo maloměsta, pak si teprve uvědomí závažnost situace. Důležité také je, jak k celé situaci nahlíží autority, ke kterým lidé vzhlíží. Pokud lidé v televizi uvidí, že hlavní představitelé vlády nosí roušky, jejich pohled na závažnost věci se změní. Tam je třeba začít," říká klinický psycholog Mgr. Romana Kučová.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy