Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Zábava Horoskop týdenní horoskop

Nejnovější kauzy

Vietnamci z večerek si stěžují na české zákazníky: Chovají se k nám přezíravě a někdy jsou hodně sprostí!

Vietnamské večerky a stánky jsou dnes běžnou součástí našich životů. Češi se ale čím dál častěji chovají neslušně a povrchně. Tykání nebo pruzení prodejců je na denním pořádku. Na tohle téma vznikla i spousta dokumentů a videí, které produkují mladí Vietnamci narození v ČR a vychovaní podle českých tradic. Proč tomu vlastně tak je? A jaký to má dopad?

Vietnamské večerky, stánky a obchody s oblečením jsou dnes už běžnou součástí našich životů. Je známo, že asiaté původem z Vietnamu jsou dříči a ochotně tráví ve svém krámku i více než 16 hodin denně. Spousta z nich dokonce nemá ani čas na své děti, a proto je vychovávají české chůvy kterým říkají „babičky“.

Mladá generace Vietnamců je tím pádem vychována v takzvaném západním stylu a i když vypadají jako Vietnamci, jsou to v podstatě Češi. Velké množství už teď ví, že nebude pokračovat ve šlépějích svých rodičů a díky kvalitnímu vzdělání, které jim rodiče tvrdou prací zabezpečí, odmítají přebrat večerku, restauraci nebo obchod s oblečením. Je to přeci jen nelogické.

Starší generace to ale v podnikání nemá jednoduché, neslušné chování zákazníků se stalo denní rutinou. Zákazníci prodavačům často tykají a baví se s nimi jako s méněcennými občany. Neváží si jejích ochoty a tvrdé práce. Neuvědomují si ale, že v mnoha případech si vietnamští prodavači toto chování osvojí a považují jej za správné. Poté tykání a nekorektní vystupování aplikují na úřadech a v jiných státních službách. Což z nich automaticky dělá nezdvořilé přistěhovalce.

Čeští zákazníci jsou také často nespokojeni, a to ve všech směrech, komandují a nezdvořile komentují vše, co se jím nelíbí. Dokážete si představit, že byste nadávali prodavačkám v hypermarketech jako je Tesco nebo Albert za vysoké ceny? Nebo byste je seřvali za to, že nemají sortiment a potraviny podle vašich představ?

Největším problémem jsou urážky a posměšky adresované Vietnamcům a málokdo si uvědomuje, že i když vietnamský prodavač nemluví plynulou češtinou, může vám moc dobře rozumět. Urážky a výrazy typu žluťásci, rákosníci, ťamané a další jsou tak na denním pořádku.

Čeští obyvatelé se pak nesmí divit, že vietnamští přistěhovalci o nás mají také své předsudky a zkreslené informace. Je ale pravdou, že se najdou i slušní lidé, kteří mají k prodavačům a stánkařům vietnamského původu kladný vztah. Dokonce to i vysvětlují v několika diskuzích na sociálních sítích.

Tohle je jeden z mála rozumných názorů v diskuzích : „Kdyby se čeští obchodníci chovali jako ti vietnamští, byl bych blahem bez sebe. Zatím se mi ale vyplatí chodit nakupovat do večerek, kde mají dlouho otevřeno a jsou na mě milí. A projevit jim vděčnost vykáním a rozumným dýškem je to nejmenší.“

Mohlo by vás zajímat

Další články