Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

VIDEO: Záviděl by i Robert Rosenberg! Takové monstrum ještě svět neviděl!

Oceány pořád skrývají různé podivuhodné tvory. Toto rozhodně není obří penis Roberta Rosenberga, jak by se mohlo na první pohled zdát. Co to je za monstrum?

Kolovaly o něm legendy a zvěsti, ale nikdy ho nikdo neviděl. Až nyní ho vylovil z moře tým biologa Daniela Distela.

Je to speciální druh červa jménem šášeň lodní. I když zase tak o červa nejde, spíše o mořského měkkýše, který je tak blízký příbuzný například perlorodek.

Šášně hodně dobře znali lodníci, protože jim dělal škody na majetku. Rozežírá namočené dřevo a lodě jsou pro něj dokonalou potravou. A když jich je moc, tak pak může jít loď i ke dnu!

Biologové si dlouho mysleli, že šášeň lodní má tak kolem 20 cm. Jenže na Filipínách se nacházely lastury velké přes metr. A bylo jasné, že v těch nádherných lasturách musí něco žít.

A tak se podmořský biolog Daniel Distel vydal na místo činu a podařilo se mu získat schránku s živým obsahem. Po rozříznutí z ulity vypadlo monstrum, které vypadá trochu jako had, trochu jako úhoř a trochu jako penis.

Tenhle mazlík měří 150 cm a dostal jméno Kuphus polythalamia. A je ještě podivnější než ostatní šášně. Umí totiž spotřebovat něco, před čím další tvorové raději unikají. Kuphus polythalamia totiž dokáže baštit sirovodík! A to je trochu jiná potrava, než je mokré dřevo.

Otázkou je, zda mu objevení nezničí život. Mnozí japonští fajnšmekři už začali řešit, jak tento „červík“ asi chutná…

Související články

Další články