Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

VIDEO: Lednový projev ministra Adama Vojtěcha: Roušek máme dost. Stejně nejsou potřeba

+ Další fotografie
VIDEO
Ještě v lednu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tvrdil, že roušek má Česko dost a stejně nebudou potřeba. Už v březnu je však o roušky obrovská nouze, chybí nejen v nemocnicích, ale i v supermarketech a lidé si je sami šijí ve velkém.

Opoziční zákonodárci se už v lednu pokusili zařadit na program jednání sněmovny bod o chystaných opatřeních proti koronaviru Neúspěšně. Lékař a poslanec ODS Bohuslav Svoboda se tehdy dotazoval na lůžkové kapacity i počet ochranných pomůcek.

Ministr zdravotnictví měl jasnou odpověď. „Vytváří se trošku panika, byť já tomu rozumím, je to vážná situace, určitě to nechceme jakkoliv podceňovat. Na druhou stranu se možná málo ví, že zatím třeba v České republice v tomto roce zemřelo dvanáct lidí na chřipku,“ odpověděl mu tehdy Adam Vojtěch (ANO). Zároveň tehdy vláda ujišťovala opoziční poslance, že roušek je dostatek.

Už začátkem března, necelé dva měsíce po Vojtěchově prohlášení, že roušek je dostatek, se ukázalo, že je tomu naopak. Česko spoléhá na dopravu roušek a jiných ochranných pomůcek z Číny. V pondělí měla dorazit první velká zásilka 5 milionů roušek, ze které nakonec sešlo. Podle Andreje Babiše někdo firmu, která je nakoupila podvedl.

Ochrana za všechny peníze

Na úterní tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček oznámil, že by měly ochranné pomůcky za zhruba miliardu korun včetně 30 milionů roušek a respirátorů dorazit v neděli. Zatím se řeší způsob dopravy.

Související články

Další články