Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

VIDEO: Íránci zazmatkovali a letadlo sestřelili omylem. Takhle boeing dostal zásah

Zdroj: youtube.com
+ Další fotografie
VIDEO
Rána, oheň a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou a video se objevilo na internetu. Experti hovoří o tom, že iránské ozbrojené síly udělaly chybu. Mysleli si, že míří na vojenský stroj. Zásah ale dostalo civilní letadlo.

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak raketa nedaleko teheránského letiště zasáhla ve vzduchu letadlo. Při tragédii zemřelo 176 lidí.

Podle CNN íránské síly vypálil na letoun dvě rakety. Vojáci si zřejmě mysleli, že zaměřili vojenské letadlo, to byl ale fatální omyl.

Lidská chyba?

"Protivzdušná obrana teheránského letiště byla ve stavu pohotovosti, byla nervózní a mohla zazmatkovat. Byla to spíše lidská chyba, každý systém je tak dobrý, jak dobrá je jeho obsluha," uvedl pro DVTV zbrojní analytik Lukáš Visingr.

Na letadlo byly podle expertů vypáleny rakety ruské výroby Tor. Letecké neštěstí se stalo v době mezinárodní krize. Írán se vzteká, protože americký prezident Donald Trump nechal zlikvidovat íránského generála Kásima Sulejmáního

Írán podíl na sestřelení letadla odmítá

Představitelé Íránu odmítají podíl na tragédii. "Jedna věc je jistá, toto letadlo raketa nezasáhla," prohlásil na tiskové konferenci v Teheránu šéf íránské organizace pro civilní letectví (CAO) Alí Ábedzádeh. V pátek by měly být otevřeny tzv. černé skříňky. Ty by měly odpovědět na informace, co se s letadlem přesně stalo. Vyšetřování incidentu ale potrvá měsíce.

Související články

Další články