Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Video hrůzy: Tornádo proměnilo Moravu ve válečnou zónu, jak a kde můžete pomoci

Katastrofa na jižní Moravě.
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
Jak pomoci

Po zničujícím tornádu a silných bouřích na jižní Moravě začaly nadace organizovat hromadné sbírky, aby pomohly zasaženým obcím a jejich obyvatelům, z nichž mnozí přišli takřka o vše. Ve zničených obcích to vypadá jak ve válečné zóně. Už během prvních hodin po hrozné katastrofě přibyly na dárcovských účtech miliony korun. Kromě toho se lidé domlouvají na dobrovolnické pomoci přes facebookové skupiny.

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay. Do současnosti se vybralo už více než třináct milionů korun. „Vaše dary následně rozdělíme na řešení následků katastrofální bouře, která po sobě zanechala několik zcela zpustošených vesnic,“ píše nadace.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Sbírek je mnoho

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.

Lidé pomáhají i přes Facebook

Lidé ve skupinách na Facebooku organizují hromadnou pomoc. Nabízejí ubytování, oblečení, deky, hračky nebo dobrovolnickou práci. Je možné sledovat tyto skupiny: Břeclaváci, Pomoc Hodonínsku a Břeclavsku a Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu.

Pomoc se rozhodl i například obchodní řetězec Tesco. "Společnost Tesco se zapojila do materiální a potravinové pomoci nejpostiženějším oblastem na Jižní Moravě. Již v ranních hodinách byly vyslány dodávkys dekami, sušeným masem, balenými vodami a dalšími nezbytnostmi do Břeclavi, která je jednou z nejpostiženějších oblastí," uvedl řetězec.

Okamžitou pomoc ve výši 50 000 korun dostanou obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice od městské části Praha 2.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy