Odporné video Islámský stát na internetu zveřejnil ve čtvrtek. Je dlouhé devatenáct minut a jmenuje se „Provinice Aleppo“. Turci vedou svoji ofenzivu proti Kurdům a ISIS právě v Sýrii.

Na videu můžete vidět dva vojáky, které vyvádějí ze železné klece. Nikdo netuší, kde se tato zvěrstva odehrávají. Zřejmě tam žijí lidé, protože je v pozadí vidět několik domků. Posléze vojákům nasadí na krk řetěz a vedou je po čtyřech. Potom je postaví vedle a na záběrech je vidět, jak někdo řetězy a lana namočená do hořlaviny, zapálí na dálku.

Oheň se pomalu rozhoří a jde směrem k vojákům, kteří nehybně stojí. Když se k nim oheň valí, ještě se na sebe stihnou podívat, ale pak na ně už dosáhne oheň a upálí zaživa. Mluvčí na videu kritizuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a hrozí zkázou celému Turecku.

Islámský stát neupálil svoje vězně poprvé. Před dvěma lety byl tímto mučivým způsobem zavražděn i dopadený jordánský pilot Maáz Kasásb. Podle Erdogana bude vojenská operace v Sýrii i nadále pokračovat. „Ano, možná budeme muset pochovávat mučedníky. Jsme ale odhodláni zachovat jejich památku, ochránit to, co nám zůstavili, a pokračovat v tomto boji,“ uvedla jeho slova agentura AFP.