Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Vichr, kroupy a přívalové deště: Na Česko se ženou silné bouře

Vichr, kroupy a přívalové deště: Na Česko se ženou silné bouře
Zdroj: Pixabay
počasí

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu. Po slunečné sobotě se na Česko opět ženou silné bouře s přívalovými srážkami. Nárazy větru mohou vyvracet stromy. Další nebezpečí představují kroupy i blesky.

Očekává se výskyt velmi silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 50 mm a nárazy větru kolem 90 km/h. ČHMÚ vydal před tímto jevem výstrahu pro Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj. Silné bouře by měly zasáhnout kraje v neděli 1. srpna již v ranních hodinách a měly by trvat až do šesté hodiny večerní.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod.

Nárazy větru mohou vyvracet stromy

Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě.

Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy