Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 koronavirus Výměna manželek 2020

Nejnovější kauzy

Více než polovina kuřáků chce se svým zlozvykem skoncovat: Jak jim pomoci vytrvat?

O škodlivosti kouření klasických cigaret se ví už řadu let a více než polovina kuřáků si přeje s tímto zlozvykem přestat nebo ho alespoň omezit. Není tak snadné, jak se na první pohled může zdát, proto vám přinášíme účinné tipy jak na to.

Kouření klasických cigaret je příčinou každého pátého úmrtí v České republice, tudíž často ti, kteří si tuto libůstku neumí odpustit, přemýšlí, že by přestali. Není to však tak snadné, jak se může zdát.

Mladé kuřačky na vzestupu

V České republice kouří přibližně 30 % populace, tedy přes 2 miliony lidí. Podle Světové zdravotnické organizace se zvyšuje počet kuřáků z řad mladších lidí a významně roste především množství mladých kuřaček.

Oblíbenost zahřívaného tabáku roste

Když se podíváte na e-cigarety, tak podle údajů společnosti British American Tobacco kouří alespoň někdy e-cigarety 6 % dospělých Čechů, přičemž elektronické zařízení vlastní 8 % dospělé populace. Nejrychleji rostoucí oblibu mají však produkty pro zahřívání tabáku, které byly na trh uvedeny teprve nedávno a už si je našly 4 % dospělých.

Léčba závislosti

Léčba závislosti by měla zahrnovat různé přístupy – od farmakologické podpory až po celkovou prevenci a tabákovou politiku státu. Dobrých výsledků dosahují specializované poradny pro odvykání kouření, které poskytují léčbu i nácvik schopností zvládat konkrétní životní situace bez tabáku.

Pomoc odborníka

Přestat kouřit si přitom podle statistik přeje 60–70 % kuřáků cigaret. Ne každý ale uspěje. Kuřák, jenž navštíví praktického lékaře s cílem léčit se ze své závislosti, má 15 % šanci na úspěch. Pokud se léčí ve specializovaném centru, jeho šance vzrostou nad hranici 40 %.

Příjemnější alternativa

Od klasických zapáchajících cigaret můžete však uniknout i snazším způsobem. Vyměňte je za jejich moderní alternativy. Dnešním trendem je bezesporu zahřívaný tabák, který by měl být potenciálně méně škodlivý. Například výrobce zařízení glo udává, že škodlivin je v zahřívaném tabáku o 90–95 % méně než v běžné cigaretě. Další možností jsou nikotinové sáčky LYFT, které můžete naprosto nenápadně a povoleně užívat kdekoliv. Zrodily se ve Švédsku a existují ve třech příchutích a několika intenzitách.

Související články

Další články