Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Vězení pro komunistické šéfy Jakeše a Štrougala: Vyšetřují je kvůli vraždám na hranicích

Zdroj: Profimedia.cz, filatelie klim (odznak)
+ Další 4 fotografie
Do basy!
Desítky lidí, kteří z totalitního pekla prchali za lepším životem, nemilosrdně popravila pohraniční stráž komunistického Československa. Kromě samotných vojáků jsou vyšetřováni i čelní představitelé tehdejšího režimu. Vězení tak hrozí předsedovi federální vlády Lubomíru Štrougalovi (94) a předposlednímu generálnímu tajemníkovi Milouši Jakešovi (96).

Za umožnění vražd na československých hranicích nese největší zodpovědnost Gustáv Husák (†78). Jenomže normalizační prezident a generální tajemník ÚV KSČ je už osmadvacet let po smrti. Zbytek viny proto padá na Lubomíra Štrougala (94) a Milouše Jakeše (96).

Štrougal byl dlouholetým předsedou federální vlády Československa, Jakeš zase na poslední dva roky fungování totalitního režimu vystřídal Husáka v křesle generálního tajemníka. Na řízení pohraniční stráže, která postřílela desítky lidí, měli ze svých pozic nejvyšších politických špiček státu vliv.

Letos v listopadu si Česko připomene třicáté výročí od sametové revoluce, za popravy na hranicích ale dosud nebyl nikdo potrestán. Proto vznikla speciální česko-německá komise, jež prověřuje odpovědnost komunistických představitelů. Posvítí si rovněž na jednotlivé pohraničníky, jejich velitele a generály. Informoval o tom portál forum24.cz.

Představa, že Jakeš se Štrougalem jdou v šestadevadesáti a čtyřiadevadesáti za mříže, je až směšná. To ale nic nemění na tom, že si trest zaslouží, pokud komise prokáže jejich vinu.

Související články

Další články