Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Většina přírodních koupališť v České republice má čistou vodu. Nevyhovují jen dvě místa

Většina přírodních koupališť v České republice má čistou vodu. Nevyhovují jen dvě místa
Zdroj: Evropa v datech
Předchozí Další
+ Další fotografie
Kvalita vody
Koupání v přírodních koupalištích je stále bezpečnější. Ve více než 80 % monitorovaných přehrad, rybníků a jiných vodních ploch v Česku vychází kvalita vody na výbornou. Před deseti lety přitom bylo takových vod pouze 63 % a v roce 2004 jen necelých 39 %. Ke zlepšení přispívají i zmodernizované čistírny odpadních vod.

Kvalita přírodní vody ke koupání se v Česku neustále zlepšuje. Podle projektu Evropa v datech se u nás může pochlubit výbornou kvalitou vody více než 80 % sledovaných vodních ploch, ve kterých se dá koupat bez obav o zdraví. Přitom ještě v roce 2004 bylo podle Evropské agentury pro životní prostředí takových míst v Česku jenom 38,6 %.

V současnosti je v Česku nevhodné ke koupání pouze jedno procento monitorovaných vodních ploch. Konkrétně propadl Staňkovský rybník v Chlumu u Třeboně a Písník Mělnice u Přelouče. V takových vodách pak hrozí zdravotní problémy, jako jsou vyrážky, záněty očí a uší nebo zažívací potíže. Za tyto problémy mohou často bakterie, které se do vody dostaly například z polí, splašek nebo kanalizací.

Čističky vznikají z evropských fondů

K tomu, aby se bakterie nedostávaly do přírodní vody, pak pomáhají různá moderní opatření. „Mezi ně patří svedení odpadních vod z obcí a chatových oblastí do jednotné kanalizace zakončené dostatečně kapacitní čistírnou odpadních vod,“ vysvětluje Dominika Pospíšilová, tisková mluvčí ministerstva pro životní prostředí.

Právě výstavba kanalizace a čistíren odpadních vod je pro čistotu vody zásadní. V Česku bylo za pomocí fondů z Evropské unie zatím postaveno nebo zmodernizováno přes 590 čističek a jen od roku 2014 bylo vybudováno více než 1 200 kilometrů stokových systémů za pomoci evropských dotací.

Projekt Evropa v datech ale zároveň upozorňuje, že za zlepšením statistiky může částečně stát i odstranění nevyhovujících ploch ze seznamu vod určených ke koupání. „Při opakovaně nevyhovující kvalitě se vyhlásí trvalý zákaz koupání a lokalita se vyřadí ze seznamu,“ vysvětluje Petr Pumann ze Státního zdravotního ústavu Statistika navíc nebere zřetel na sinice, které nejsou považovány za umělé znečištění

Nejlépe si vede Rakousko

Přestože má Česká republika dobré výsledky, ve srovnání s ostatními sousedy si vede průměrně. Nejlépe je na tom Rakousko, kde výborné ohodnocení získalo více než 98 % vodních ploch. To je ale ovlivněno především tím, že velká část rakouských jezer se nachází v oblasti Alp, kde vodu nemá co znečistit. S 92,5 % pak lehce zaostává Německo, zatímco Slovensko (62,5 %) a Polsko (66,8 %) mají ještě co dohánět.

Čistota vody se podle dat Evropské agentury postupně zlepšuje v celé EU. Před deseti lety splňovalo doporučené hodnoty jen něco přes 70 % vodních ploch. Loni se na nejlepší úroveň dostalo už bezmála 85 % míst.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy