Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Většina útoků Cimickému nejspíš projde. Je to jen špička ledovce, zneužitých žen bylo mnohem víc, tvrdí moderátorka Hynková

Martina Hynková: Jan Cimický zneužil mnohem více žen
Zdroj: Se souhlasem České televize / profimedia / koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
zpověď

Státní zastupitelství vrátilo policii k doplnění vyšetřování kauzu psychiatra a spisovatele Jana Cimického obviněného ze znásilnění a vydírání pacientek. Traumatizující zkušenost s obtěžováním má i moderátorka České televize Martina Hynková. Podle státního zastupitelství hrozí v kauze Cimický promlčení, a to u 26 případů z 28, včetně útoku na Hynkovou. Moderátorka pro deník Právo přiznala, že ji to vyvedlo z míry. Zároveň vyzývá další oběti, aby se se svou zkušeností nebály kontaktovat policii.

Jan Cimický se podle policie dopustil znásilnění či vydírání pacientek ve 28 případech z let 1980 až 2016. Drtivé většině případů pak hrozí podle státního zastupitelství promlčení.

"Z důvodu rozsahu věci, počtu skutků a jejich časového odstupu od dnešních dnů bude muset obvodní státní zastupitelství podrobněji vypořádat otázku právní kvalifikace jednotlivých skutků s přihlédnutím k úpravě platné v době jejich spáchání a s tím související otázce promlčení," uvedl mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala v tiskové zprávě.

Zkušenost s obtěžováním ze strany Cimického má i moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková. S Cimickým se nesetkala jako pacientka, ale z pracovních důvodů. Útok se odehrál před dvaceti lety během přípravy pořadu. Uvedla, že ji povalil na sedačku, začal osahávat a líbat. Z jeho ordinace hned po útoku utekla.

Martina Vrbová Hynková reaguje na otázku promlčení

Právě tato otřesná zkušenost Martiny Vrbové Hynkové s chováním dříve ve společnosti uznávaného psychiatra může být také promlčena, což moderátorku rozčarovalo.

"Když jsem se to dozvěděla, bylo to pro mě velké rozčarování, protože je velký rozdíl – osmadvacet žen nebo pouze dvě ženy. Vzhledem k tomu, že i já spadám k té většině, kde by se to nepodařilo kvůli promlčení prokázat, bylo by to samozřejmě obrovské zklamání. Nejen pro mě, ale pro všechny ženy, které do toho šly. Otevřely celý ten případ a vkládaly své naděje do spravedlnosti. To, po čem toužily, tedy domoci se toho, že tento člověk za vše, co provedl, bude souzen, by najednou nebylo. Zůstalo by jen prázdno," svěřila se pro deník Právo.

28 případů je pouhá špička ledovce

Pokud by skutečně došlo k promlčení, pak by Cimický také dostal nižší trest. To by byla další rána do morálky žen, které sebraly odvahu a o útoku otevřeně promluvily, ač jim Cimický navždy otočil život vzhůru nohama.

"Určitě by tam byl podle mě samozřejmě nižší trest, což je další rána pro odhodlání, pocity a víru v právo a spravedlnost u těch žen. Myslím si, že jsme do toho šly právě proto, aby právo zvítězilo nad tím, co on tady prováděl a co se všechno dělo. Najednou by to právo prohrálo, i když to udělal, protože ty případy jsou policií prokázané. Navíc i těch 28 případů je jen špička ledovce, podle toho, co jsem různě slyšela, co on všechno dělal a spáchal," uvedla Vrbová Hynková s výzvou, aby se přihlásily další ženy, které někdy Jan Cimický obtěžoval.

Vrbová Hynková i Jana Fabiánová vyzývají další oběti ke kontaktování policie

"Je potřeba, aby se přihlásily i další ženy, které doteď ještě váhaly nebo neměly odvahu. Nebo si myslely, že jejich výpověď či to, co se jim stalo, není důležité. Anebo by na to raději zapomněly. Jenže jsme v situaci, kdy každá výpověď je v tuto chvíli velmi důležitá, aby doplnila tu mozaiku. Pokud se tyto ženy obávají nějakého špatného zacházení nebo mají obavu, že když s tím vyjdou ven, že to policie bude znevažovat, mohu je uklidnit. Moje osobní zkušenost je zcela opačná. Jsou to profesionálové, kteří nedělají problematiku znásilnění a mravnostní kriminalitu poprvé. Chovají se k ženě s veškerým respektem. Nikdo nic nezlehčuje, berou to velmi vážně," popsala.

Oběti ke kontaktování policie vyzývá i zpěvačka Jana Fabiánová, která celou kauzu odstartovala v době, kdy měl Cimický před rokem získat státní vyznamenání. "Je známým faktem, že v průměru dojde k nahlášení pouze 3 % případů sexuálního napadení. Nyní je ale moment, kdy je nutné, aby se policii ozvali i další svědci a poškozené, kteří možná do této chvíle váhali," uvedla na svých sociálních sítích.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy