Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Veselé Vánoce u sousedů: Země budou buď v karanténě nebo o svátcích nechtějí cizince

Veselé Vánoce u sousedů: Země budou buď v karanténě nebo o svátcích nechtějí cizince
Zdroj: PENNY
Koronavirus a Vánoce

Nadcházející vánoční a novoroční svátky Evropané prožijí v komornější atmosféře kvůli protiepidemickým restrikcím. Například i v zemích sousedících s Českou republikou má být početně omezeno setkávání lidí a oslavy včetně těch soukromých. Německo ale právě na svátky limit účastníků rodinných sešlostí dočasně mírně zvýší. Rakousko zase od 24. prosince spustí lyžařské vleky, ale hotely zůstanou zavřené, takže lyžování umožní prakticky jen místním.

Německo

Němci stráví Vánoce i Silvestr v částečné karanténě, která prozatím platí do 10. ledna. Podle stávajících pravidel, která se ale ještě tento týden mohou zpřísnit, připravila vláda se spolkovými zeměmi přes vánoční svátky od 23. prosince až do Nového roku uvolnění režimu. Sejít se tak v soukromí bude moci až deset lidí z více domácností, doposud je setkávání omezeno na pět lidí z nejvýše dvou domácností. Děti do 14 let do tohoto limitu započítávány nejsou.

Největší obavy mají politici ze Silvestra, kdy by lidé v opojení alkoholem mohli zcela ignorovat veškerá hygienická opatření. Města připravují seznamy ulic a náměstí, kde bude odpalování dělobuchů zakázané. Místo organizovaných oslav konce roku se plánují televizní přenosy.

Rakousko nechce cizince

Rakušané budou moci Vánoce a silvestrovské oslavy letos strávit nanejvýš v deseti lidech. O vánočních svátcích však bude platit výjimka ze zákazu nočního vycházení mezi 20:00 a 06:00.

V alpské zemi se bude moci od 24. prosince lyžovat, ale restaurace a hotely zůstanou zavřené až do 6. ledna. Od 19. prosince do 10. ledna navíc budou muset všichni lidé přijíždějící z rizikových oblastí v zahraničí na deset dní do karantény. Možnost vyjet na svah tak budou mít prakticky jen místní.

Hotely neotevřou ani v Polsku

Letošní Vánoce a Silvestr budou jiné než obvykle i v Polsku. Svátky, které se tradičně chápou jako doba setkávání s příbuznými, přáteli, výjezdů na hory a zábavy, budou komornější, upozornil server Onet.pl.

Premiér Mateusz Morawiecki připustil, že Poláci touží po zábavě, nicméně vybízí "v nenormálním roce" omezovat společenské kontakty i na Silvestra. Ale až dosud podle Onetu neupřesnil, jaká omezení budou tou dobou platit. Přinejmenším do 28. prosince však zůstanou v platnosti omezení, jako je zákaz pořádání zábav a akcí s účastí více než pěti osob u organizátora akce. Limit se nevztahuje na osoby žijící ve společné domácnosti. Kromě dané rodiny se u svátečního stolu může objevit dalších pět lidí.

V katolickém Polsku k svátkům patří i návštěva kostela. Platí, že i zde má být mezi lidmi odstup minimálně 1,5 metru. Vláda by neměla povolit ani otevření hotelů.

Slovensku hrozí lockdown

Ani na Slovensku úřady zatím neoznámily, zda dojde ke změně stávajících karanténních opatření. Premiér Igor Matovič v uplynulých dnech ale naznačil, že země má jen dvě možnosti, a to hromadné testování obyvatel nebo takzvaný lockdown, tedy plošnou karanténu.

V současnosti je v zemi pod Tatrami zakázáno uplatňování práva shromažďovat se pro skupiny více než šest lidí mimo členů jedné domácnosti a až na výjimky i konání hromadných akcí. Restaurace zase nesmějí obsluhovat klienty ve vnitřních prostorech, jídlo a nápoje mohou podávat na terasách nebo prodávat přes výdejní okénko.

Italové nemohou cestovat mezi regiony

Přísná protiepidemická omezení ovlivní zimní svátky i v dalších evropských zemích. Například v Maďarsku zůstanou v platnosti nejméně do 11. ledna i stávající omezení včetně zákazu vycházení po 19:00.

V Belgii bude smět být jedna rodina na Vánoce v úzkém kontaktu pouze s jednou další osobou a lidé žijící v jednočlenné domácnosti se budou smět setkávat jen se dvěma dalšími lidmi.

Italové budou smět během svátečního období, tedy od 20. prosince, cestovat jen v naléhavých případech mezi jednotlivými regiony. Itálie, stejně jako třeba Francie a Německo, ponechá uzavřené také lyžařské areály.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy