Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Věra Kuberová: Kdoví, jestli manželovi nevyhrožovali, bylo mu špatně, bála jsem se o děti

Věra Kuberová: Kdoví, jestli manželovi nevyhrožovali, bylo mu špatně, bála jsem se o děti
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 14 fotografií
kauza čína
Tři měsíce po smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery (†72) promluvila jeho manželka. Dopis z čínské ambasády jí prý nahnal hrůzu a se strachem zápolí dodnes. „Budu konat, protože se mi nelíbí, co se s námi děje,“ řekla rázně Seznam Zprávám. Kontroverzní psaní si měl údajně objednat hradní kancléř Vratislav Mynář (52).

Věra Kuberová přišla o manžela před třemi měsíci. Šéf senátorů Jaroslav Kubera podlehl infarktu. Postupně však vychází najevo, že týden před smrtí čelil extrémnímu tlaku a stresu.

Kubera si totiž trval na cestě na Tchaj-wan, kterou mu vymlouvali i přední čeští představitelé. Kvůli politice jedné Číny, podle níž Peking považuje ostrov za svoji provincii, mu byla oficiální návštěva důrazně nedoporučena. Na Pražském hradě dokonce obdržel dopis z čínské ambasády, ve kterém byly srhnuty následky, které by jeho cesta měla.

Psaní našla Kuberova žena až po jeho úmrtí. "Měla jsem z něj hrůzu. Když jsem si uvědomila, do čeho se to řítíme, měla jsem šílený pocit. Bála jsem se o rodinu, bála jsem se o děti, nebylo to hezké," řekla v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Předseda Senátu se podle manželky před infarktem změnil. "Bylo mu špatně, nemohl spát a bylo vidět, že je prostě úplně jiný než celá léta, co jsme spolu byli. Znala jsem ho moc dobře, už od školy," pokračovala.

Čína mu vyhrožovala?

"Čínský velvyslanec ho několikrát navštívil a různě se to objevovalo v tisku. Rozebíralo se, jestli je lepší na Tchaj-wan jet, nebo nejet. Působilo to na mě divně. Kdoví, jestli mu někdo nevyhrožoval," zamýšlí se Věra Kuberová.

Podle Kuberovy dcery Venduly "stálo tátu život, že neustoupil". Řekla to v pořadu 168 hodin. Kacléř Mynář (52) popřel, že by si dopis od Číňanů objednal on. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (za ODS) ale bude trvat na tom, aby se okolnosti Kuberovy smrti ještě prošetřily. Na Hrad už poslal tři dopisy, zůstaly však bez odpovědi.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy